Przy wyborze kredytu na zakup samochodu, mamy bardzo dużo możliwości co do jego rodzaju. Szeroka gada ofert kredytowych, które pojawiają się ostatnio na rynku, zmniejsza do minimum transakcje na wysokie sumy realizowane za gotówkę. Aby kupić samochód za kredyt, możemy zdecydować się na kredyt samochodowy lub gotówkowy. Typowy kredyt samochodowy można podzielić na dwa różne rodzaje. Krótkie opisy oraz szczegółowe oferty znajdujące się na stronach internetowych banków, pomogą w decyzji, jaki kredyt na samochód wybrać?

Standardowy kredyt samochodowy

Standardowy kredyt samochodowy jest udzielany pod warunkiem okazania dokumentów zakupu pojazdu, karty pojazdu i innych dokumentów związanych z zakupem i posiadaniem samochodu. Kredyt samochodowy nie jest udzielany jedynie na samochody osobowe, ale także na przykład na ciężarówki, motocykle, quady, czy nawet motorówki wodne. Jeżeli kredyt zostanie udzielony, rozkładany jest na zazwyczaj równe raty kapitałowo-odsetkowe. Tego typu kredyt często zabezpieczany jest poprzez uznanie banku jako współwłaściciela pojazdu. W takim przypadku, jeżeli kredytobiorca zalega znacząco ze spłatą, bank staje się pełnoprawnym właścicielem takiego pojazdu. Możliwe jest w przypadku tego kredytu finansowanie samochodu sprowadzanego zza granicy.

Kredyt samochodowy z ratą balonową

Ten rodzaj kredytu różni się nieco od wcześniej opisanego. Główną różnicą jest fakt, iż kiedy decydujemy się na taki rodzaj kredytu, musimy mieć na uwadze fakt, iż na początku będziemy musieli wpłacić 20% wartości samochodu, następnie spłacamy kredyt w comiesięcznych ratach w wysokości 50% wartości samochodu. Ostatnie 30% spłacane jest w formie raty balonowej, którą można spłacić jednorazowo lub rozłożyć na kolejne raty.

Kredyt 50/50

Ten rodzaj kredytu polega na wpłaceniu połowy wartości samochodu od razu po jego zakupie. Kolejne 50% tej wartości wpłaca się po określonym czasie, na przykład po roku. Istnieje także możliwość rozłożenia drugiej części na raty. Raty w takim przypadku są nieoprocentowane, jednak należy się liczyć z dodatkowymi kosztami kredytu, ponieważ jest on ubezpieczony, a także bank pobiera prowizję za jego udzielenie.

Zapoznanie się z ofertami pomoże klientowi zdecydować jaki kredyt na samochód wybrać. Istnieje dużo możliwości i opcji, które możemy wybrać w przypadku zakupu samochodu, szczególnie ze względu na to, czy planujemy zakup samochodu na dłuższy czas, czy może mamy zamiar spłacić kredyt szybciej, po to żeby kupić kolejny lub nowy samochód w krótkim czasie.