Kiedy jesteśmy zmuszeni lub po prostu chcemy zmienić auto trzeba zwrócić uwagę na wiele bardzo istotnych rzeczy, które na przyszłość mogą zabezpieczyć interesy wszystkich aktywnych w transakcji stron. Jakie formalności niesie ze sobą sprzedaż samochodu?
Jak sprzedać samochód?
Wydawać by się mogło, że sprzedaż pojazdu nie należy do czynności specjalnie kłopotliwych. Niestety, może przysporzyć pewnych trudności, zwłaszcza jeśli będzie nam zależało na uzyskaniu satysfakcjonującej nas ceny, bez konieczności robienia drastycznych przecen.
Trzeba oczywiście przygotować auto, odczyścić je, wypolerować. Wszyscy jesteśmy wzrokowcami, dlatego warto zadbać o to, żeby wszystkie detale wyglądały, jak najlepiej, w miarę możliwości. Przydadzą się również dobrej jakości zdjęcia i precyzyjny, szczery opis, który dokładnie przedstawi wszystkie mocne i słabe strony sprzedawanego pojazdu bez względu na to, czy sprzedany ma być Jaguar czy Skoda.
Formalności przy sprzedaży
Możliwości jakie daje współcześnie Internet są gigantyczne, również w przypadku sprzedaży samochodów. Mało kto się obecnie decyduje na zamieszczanie ogłoszeń w lokalnych gazetach. Większość osób wstawia informację na wyspecjalizowanych portalach lub w mediach społecznościowych, w grupach fascynatów motoryzacji. Dzięki temu zyskujemy zdecydowanie większy zasięg oraz od razu trafiamy do osób zainteresowanych zakupem.
Kiedy już znajdziemy chętnego i dogadamy szczegóły transakcji, trzeba pomyśleć o podpisaniu umowy, która zabezpieczy nasze interesy. Jakie możliwości możemy brać pod uwagę?
Umowa sprzedaży
Na mocy tej formy umowy sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności rzeczy i wydania jej na rzecz kupującego. Obie strony muszą być dokładnie określone. Jeśli będzie to przedsiębiorca warto sprawdzić go w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez właściwy urząd gminy.
W dalszej części umowy należy bardzo dokładnie opisać przedmiot sprzedaży ? w tym przypadku nasze auto ? uwzględniając wszystkie wady i ewentualne usterki, wskazać markę i parametry techniczne pojazdu. Zdecydowanie ułatwi to późniejsze rozwiązywanie sytuacji spornych, gdyby takowe zaistniały.
Samochód musi być w pełni zgodny z podanym opisem. W innym razie kupujący zawsze będzie miał prawo skorzystania z prawa rękojmi, nawet jeśli nie pojawiał się taki podpunkt w treści umowy. Rękojmia zakłada, że sprzedawca bezwzględnie i zawsze odpowiada, jeśli sprzedany samochód miał ukrytą wadę obniżającą jego wartość lub jeśli nie posiada elementów, których istnienie deklarował sprzedający (np. czujniki parkowania, klimatyzacja itp.).
Jeśli kupujący wykryje taką niezgodność z opisem ma prawo do odstąpienia od umowy, co jest jednoznaczne ze zwrotem samochodu oraz oddaniem pieniędzy przez sprzedającego, chyba że dokona on niezwłocznej naprawy wady, oczywiście na własny koszt. Wszystko zależy jednak od umiejętności i chęci do negocjacji u obu stron sporu.
Sprzedaż internetowa nie zawsze taka klarowna
Wielką popularnością cieszą się sprzedaże za pośrednictwem Internetu, które zaliczane są do umów sprzedaży na odległość. W jej ramach najczęściej ze względów bezpieczeństwa transakcji zarówno kupujący, jak i sprzedający decydują się na skorzystanie z przestrzeni portali aukcyjnych. Zanim przystąpimy jednak do umieszczania ogłoszenia, warto dokładnie przeczytać regulamin serwisu, żeby uniknąć później bolesnych rozczarowań. Pamiętajmy bowiem, że nieznajomość prawa, nie sprawia, że nie jesteśmy zobowiązani go przestrzegać.
W przypadku licytacji internetowych regulamin jest wiążącym dokumentem. Dlatego trzeba sprawdzić, czy możemy zastrzec satysfakcjonującą nas cenę minimalną. Warto to zrobić, żeby później nie sprzedać pojazdu za przysłowiową złotówkę. Wtedy nie będziemy mieli żadnego argumentu do dochodzenia swoich roszczeń.
***
Jak w każdej życiowej sytuacji, tak i przy sprzedaży samochodów nie ma jednej złotej porady, co zrobić, żeby nasza Skoda czy Jaguar znalazły nowy dom, a my żebyśmy dostali odpowiadającą naszym wymaganiom kwotę. Można próbować sprzedawać na własną rękę, jak zostało to opisane poniżej, pilnie przestrzegając dla swojego dobra wszystkich kroków prawnych, zwłaszcza przy podpisywaniu umowy. Jeśli czujemy, że nie mamy do tego sił ani chęci może warto rozważyć zlecenie tego pośrednikowi, który zajmie się poszukiwaniami chętnego za nas. Pamiętajmy jednak, że często w takiej sytuacji otrzymamy niższą kwotę niż podczas sprzedaży indywidualnej. Trzeba dokładnie przekalkulować wartości, żeby nie być stratnym, jeśli marzy nam się opłacalna sprzedaż samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku umów komisowych obie strony są zainteresowane sprzedażą, więc jeśli trafimy na uczciwego fachowca i sprzedawcę, może się okazać, że zadziała on zdecydowanie skuteczniej, niż bylibyśmy to wstanie zrobić my sami.
Miejmy oczy szeroko otwarte, śledźmy sytuację na rynku sprzedażowym i w grupach motoryzacyjnych. Może się okaże, że idealny kupujący jest bliżej niż nam się mogło nawet wydawać.
Najnowsze komentarze