Drugie życie akumulatora samochodowego dzięki zabiegowi regeneracji.

Od niepamiętnych czasów motoryzacji akumulatory samochodowe są  uważane za elektryczne sercami pojazdów. Oprócz rozruchu silnika, pozwalają także poprawne funkcjonowanie większości układów w nowoczesnym aucie. Żywotność samej baterii akumulatorowej jest  ograniczona ze względu na jej specyficzną konstrukcję.  Żywotności baterii  nie służą ani częste awarie układu zasilania, ani jej rozładowywanie lub nieadekwatnie dobrane pojemności, mające wpływ na  znacznie krótszy czas eksploatacji takiego ogniwa w samochodzie.

Jak wygląda regeneracja akumulatorów samochodowych ?  Nowoczesny sposób regeneracji

W procesie odnawiania, częściej określa się   mianem regeneracji o charakterze elektro-chemicznej. Regeneracja składa się także z procesu odsiarczania akumulatora. Według założeń technicznych jest to etap stosunkowo prosty do zrealizowania, nie wymagający bardzo skomplikowanych narzędzi czy umiejętności użytkownika.:

Czynności podczas odnawiania akumulatora samochodowego

Regeneracja akumulatorów samochodowych przebieg wg, ściśle kolejno wykonanych czynności.:    1. Wylanie starego elektrolitu, płynu żrącego,
2. Dokładne wypłukanie oraz oczyszczenie wnętrza akumulatora,
3. Ponowne uzupełnienie baterii elektrolitem,
4. Odpowiednio dopasowanego cykle ładowania/ rozładowania, uwzględniające konkretny typ oraz pojemność akumulatora..
Pozornie  łatwe do wykonania czynności wymagają jednak odpowiedniej kolejności i powtarzalności, a także dobranych  narzędzi i metod do faktycznej pojemności ładowania  i jego parametrów, oraz dużej ilości czasu.  Niestety nie  każdy akumulator może zostać zregenerowany, podobnie jak też nie każda regeneracja będzie miała taką samą  skuteczność.

Zalety i wady regeneracji ogniw samochodowych


Wydawać się może, za słuszne regenerowanie akumulatorów, które jest przecież proekologiczne? Jednak tak nie jest do końca. Taka regeneracja akumulatora związana jest z wymianą żrącego elektrolitu w nim będącym, który później  i tak trzeba gdzieś zutylizować. Natomiast odnowiony już akumulator rzadko służy tak długo, jak zakupiony w tym samym czasie fabrycznie nowy egzemplarz. Także zużycie prądu do regeneracji jest tutaj nie male. Ponieważ  podczas takiego procesu akumulator jest ładowany i rozładowywany kilkukrotnie.
Do przeważających wad z pewnością zalicza się: niepewność stałości parametrów użytkowych takiego akumulatora oraz statystycznie jego krótszą żywotność.