W obecnych czasach mało osób decyduje się na wydawanie dużej ilości pieniędzy jednorazowo w postaci gotówki. Większość inwestycji, takich jak domy, mieszkania czy samochody, finansujemy za pomocą zaciąganych kredytów w bankach. Obecnie na rynku istnieje tak dużo ofert kredytowych na dogodnych warunkach, że mało osób decyduje się, aby kupić samochód za gotówkę. Oczywiście zakup auta za gotówkę jak bardzo prostym sposobem, ponieważ wymaga minimum formalności, a także nie musimy spełniać pewnych warunków wymaganych przez banki. Mimo wszystko, największa zaletą kupna samochodu za gotówkę jest fakt, iż nie wiążemy się umową kredytowa z bankiem na lata i nie musimy martwić się o comiesięczną spłatę kredytu.

Oprócz pieniędzy, które trzeba wydać na zakup auta, należy również liczyć się z kosztami, które nowy właściciel musi ponieść tuż po zakupie nowego samochodu. Należą do nich na przykład ubezpieczenie auta, rejestracja samochodu, a także takie nieoczywiste na pierwszy rzut oka wydatki jak na przykład zakup opon zimowych odpowiednich dla danego modelu. Dochodzą również koszty przeglądów, wymiany płynów, a także koszty eksploatacyjne jak na przykład wymiana klocków hamulcowych czy tarcz. Takie koszty nie ominą nowego właściciela zarówno w przypadku zakupu za gotówkę, jak i w przypadku wzięcia kredytu w banku.

Kupując samochód za gotówkę omijamy większość procedur oraz ogromnej ilości formalności, które pojawiają się w przypadku innego rodzaju finansowania nowego samochodu. Jednak w wielu przypadkach zakup auta za gotówkę wiąże się z jednorazowym wydaniem wszystkich swoich oszczędności, dlatego też staje się formą mniej korzystną i coraz mniej popularną. Mowa tu oczywiście o samochodach wyższej klasy z drugiej ręki, bądź tych kupowanych w salonach. Przy zakupie samochodu używanego, w przypadku niskiej ceny takiego samochodu, nie warto inwestować w kredyt w banku, ponieważ do samej potrzebnej nam kwoty należy dodać koszty związane z ubezpieczeniem takiego kredytu, a także prowizją, której udziela sobie bank. Dlatego też często bardzo dobrym sposobem jest odłożenie w czasie zakupu auta i uzbieranie potrzebnej kwoty, tak jak wcześniej zostało wspomniane, najlepiej sprawdza się ta opcja w przypadku, kiedy to samochód którym jesteśmy zainteresowani, jest w cenie, która można uzbierać w stosunkowo niedługim czasie. W przypadku kiedy musimy kupić samochód od zaraz a nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki, możemy skorzystać z wielu ofert, które szczegółowo opisane są na stronach internetowych banków.