Bayerische Motoren Werke AG to koncern niemiecki, zajmujący się produkcją samochodów marki premium, motocykli, a także silników.

 

Historia

Koncern BMW założyli Karl Rapp oraz Gustav Otto 7 marca 1916 roku. Obaj panowie swoją działalność gospodarczą rozpoczynali od lotnictwa. Dlatego fabryka, która początkowo nosiła nazwę Bawarskiej Fabryki Samolotów w trakcie swoich początków produkowała silniki lotnicze, motocyklowe oraz  hamulce kolejowe. Motoryzacyjna historia bmw rozpoczęła się dopiero w 1923 roku, natomiast pierwszy samochód pojawił się w 1928 roku.

 

Logo

Logo koncernu pozostaje niezmienne, praktycznie od początków istnienia firmy. Charakterystyczna szachownica w biało-niebieskich kolorach, prezentuje śmigło lotnicze w barwach flagi bawarskiej.

 

Nazwy modeli

Od roku 1972 bmw stosuje dosyć charakterystyczne oznaczenia modeli. Jeśli w nazwie modelu pojawia się liczba nieparzysta, jest to samochód typu hatchback, sedan, kombi, crossover lub SUV. Numery parzyste natomiast to w przeważającej większości sportowe nadwozia 2- albo 4-drzwiowe. Wyjątkiem okazuje się być seria z numerem 2. Ten model spotykany jest w wersji coupe i kabriolet, lecz również może to być minivan. Od pewnego czasu modele oznaczane są także poszczególnymi literami. “Z” opisuje roadstery, “X” to SUV-y i crossovery, “M” jest zdecydowanie najpopularniejsze i są to modele, które tunimguje się fabrycznie. W przypadku dwóch modeli pojawia się stosunkowo nowa litera “i” czyli modele hybrydowe.