Rozwój IT sprawił, że przed firmami pojawiły się liczne możliwości optymalizacji swojego działania. Oprogramowanie ERP i nowoczesny system informatyczny w firmie to możliwość automatyzacji wielu procesów, co zaś pozwala zwiększyć efektywność pracowników i finalnie rozwinąć działalność lub zredukować koszty.

  1. Czym jest oprogramowanie ERP?
  2. System informatyczny w firmie – czy trudno go wdrożyć?
  3. Oprogramowanie dla firm – w jakich firmach się sprawdzi?

Czym jest oprogramowanie ERP?

Nowoczesne oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning) to system informatyczny w firmie, który pozwala na łatwe zarządzanie całym przedsiębiorstwem, a w tym wszystkimi procesami – od produkcji przez handel, aż po kwestie finansowe. Tego typu oprogramowanie jest odpowiednie dla firm różnej wielkości i nie jest zarezerwowane tylko dla dużych korporacji. Jego możliwości są opisane na ekspert.biz. Aktualnie tylko dzięki optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstwa można zachować konkurencyjność na rynku – właśnie po to stworzono takie oprogramowanie. Służy ono do zarządzania wszystkimi zasobami – ludźmi, nieruchomościami, łańcuchami dostaw, sprzedażą, finansami i każdym procesem w firmie.

Dzięki temu, że oprogramowanie ERP integruje wszystkie informacje pochodzące z różnych obszarów działalności, zarządzanie firmą staje się o wiele prostsze. Centralne bazy danych uwzględniają wszystkie informacje w czasie rzeczywistym, więc każdy pracownik może od razu mieć dostęp do tego, czego potrzebuje – to radykalnie obniża koszty działalności, zwiększając wydajność.

System informatyczny w firmie – czy trudno go wdrożyć?

Współcześnie dostępny system informatyczny w firmie jest zazwyczaj całkowicie intuicyjny, więc nie wymaga od pracowników żadnych umiejętności technicznych. Wdrożenie tego typu systemów nie jest bardzo kosztowne, a doświadczeni specjaliści mogą z łatwością przystosować go do potrzeb konkretnej firmy w taki sposób, by rozwiązanie sprawdzało się w danym przedsiębiorstwie. Nie wymaga to także zatrudniania specjalistów IT na stałe – wystarczy korzystanie z usług firm zewnętrznych. Cała usługa jest realizowana na zewnątrz, a dostęp do oprogramowania może być realizowany z poziomu chmury przez internet.

Po wdrożeniu przez ekspertów systemy informatyczne są łatwe w obsłudze. Szkolenie dla klienta z zakresu jego obsługi jest wykonywane na etapie wdrażania, a w razie konieczności także później – są jednak zaprojektowane tak, by były jak najprostsze w obsłudze. Instalowane są zazwyczaj na serwerach zewnętrznych, więc nie ma konieczności utrzymywania własnej infrastruktury IT. Wiele systemów jest dostępna także z poziomu smartfona, co przydaje się np. mobilnym przedstawicielom handlowym.

Oprogramowanie dla firm – w jakich firmach się sprawdzi?

Wdrożone oprogramowanie dla firm to sposób na optymalizację pracy w firmie w każdej branży. Sprawdzi się zarówno w małych działalnościach, takich jak niewielkie sklepy internetowe, jak również w dużych podmiotach zajmujących się produkcją i dystrybucją detaliczną oraz hurtową. Programy ERP można wykorzystywać także z innymi programami biurowymi, które były wcześniej używane w firmie.