Zbliża się długo wyczekiwany urlop a Ty nie masz pomysłu, w jaki sposób spożytkować ten czas? Kolejne wczasy ?all inclusive? w popularnym kurorcie pełnym turystów, którzy preferują hotelowy basen od pobliskiego wybrzeża czy darmowe drinki wątpliwej jakości od lokalnych specjałów nie napawają Cię optymizmem? Być może już czas na przygodę. Samodzielne zorganizowanie wakacji jest zarówno proste, jak i przyjemne. Dodatkowo, jeśli wiemy czego i gdzie szukać taka alternatywa pozwoli nam na zaoszczędzenie mnóstwa pieniędzy. Sporym plusem jest też samodzielne ustalanie harmonogramu wyjazdu, dzięki czemu mamy okazję zobaczyć i przeżyć to, czego naprawdę chcemy, a nie być tylko kolejną osobą ustawioną w kolejce do przejażdżki na wielbłądzie? Od czego zacząć przygotowania?

Wyruszamy na wakacje? ale czym? Przewóz osób

Jeśli do miejsca, które sobie wymarzyliśmy dojechać można drogami lądowymi (i sama podróż nie trwa tyle, co nasz urlop) dobrym rozwiązaniem jest jazda własnym samochodem. Niektórzy uważają, że jest to dosyć męczące wyjście, ale warto pomyśleć o plusach. Po pierwsze sami planujemy naszą trasę i postoje, przy okazji dojazdu do punktu docelowego mamy więc okazję zobaczyć i przeżyć o wiele więcej, niż byłoby to możliwe wybierając inny środek transportu. Mamy także możliwość modyfikowania naszych planów na bieżącą, o ile zajdzie taka potrzeba. Plusem jest też to, że nasze bagaże nie są przesadnie ograniczone, dlatego możemy zabrać ze sobą wszystko, co może nam się niespodziewanie przydać ? na przykład namiot i śpiwory, jeśli zapragniemy kampingu? lub nie będzie już nas stać na drogi hotel. Oczywiście zawsze dobrze jest, kiedy w trasę wyrusza co najmniej dwóch kierowców, którzy mogą prowadzić na zmianę.
Wygodnym środkiem transportu jest oczywiście samolot, dzięki któremu w niedługim czasie na przykład uda nam się przenieść z zimowej aury w Polsce na jedną z rajskich, ciepłych wysp morza Śródziemnego. Od niedawna nawet tani przewoźnicy, tacy jak Wizzair czy Ryanair oferują ciekawe połączenia w cenach ?na każdą kieszeń?, jest więc z czego wybierać nawet, jeśli nie mamy zbyt imponujących oszczędności.
Dla osób, które nie lubią bądź z różnych przyczyn nie mogą latać istnieją oczywiście alternatywy. Jedną z nich są autobusy. Oczywiście nie dojedziemy nimi do najbardziej egzotycznych zakątków świata, ale możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli zależy nam na oszczędnościach warto sprawdzić siatki połączeń takich przewoźników jak Flixbus. Z wyprzedzeniem załapać się tam można na naprawdę atrakcyjne oferty. Nowoczesne autokary niczym nie przypominają rozlatujących się PKS-ów, którymi jeszcze nie tak dawno podróżowaliśmy po całej Polsce, dlatego są w stanie zapewnić nam naprawdę komfortową podróż.
Coraz atrakcyjniejsza pod względem siatki i godzin połączeń oraz cen biletów jest też ostatnio oferta PKP, dlatego osoby lubiące podróżować pociągiem mogą skorzystać także z takiej alternatywy. Jest to opcja zwykle trwająca najdłużej, ale często same widoki, jakie otrzymujemy po drodze są tego warte. Do tego kolej ma swój specyficzny klimat, który dla wielu jest argumentem przemawiającym na jej korzyść.

Gdzie się zatrzymać?

Środek transportu, który wybierzemy jest w dużej mierze uzależniony od tego, dokąd pragniemy się wybrać. Gdzie natomiast najlepiej szukać noclegów na każdą kieszeń? Pomocne są portale w stylu Booking. com, za pośrednictwem których znaleźć możemy odpowiedni nocleg na każdą kieszeń, zarówno w hotelach, hostelach jak i prywatnych apartamentach. Często natrafić można tam także na bardzo atrakcyjne pod względem finansowym promocje first- czy last minute.
Dla osób, które nie boją się tego typu doświadczeń ciekawą opcją może okazać się kamping. Pola namiotowe dostępne są nawet w samym centrum wielkich stolic (np. Pragi). Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od tradycyjnego zakwaterowania, dające jednocześnie sporą swobodę i możliwość obcowania z przyrodą. Niestety trudno zabrać jest ze sobą cały sprzęt niezbędny do wygodnego kempingowania do samolotu albo autokaru, jest to jednak rozwiązanie, które warto przemyśleć.
Jeśli najbardziej zależy nam na oszczędnościach lub lubimy poznawać dane miejsce przez pryzmat jego mieszkańców i tego, co oni mają nam do przekazania, fajną alternatywą jest tak zwany Couchsurfing. Osoby posiadające konto na stronie projektu mają możliwość darmowego zakwaterowania u innych członków społeczności, o ile oczywiście pasować będzie im dany termin i nasze osoby. Każdy profil można zweryfikować pod względem referencji innych gości itd., dodatkowo zawarte jest tam wiele informacji o konkretnej osobie, przez co możemy poznać naprawdę interesujących ludzi, z którymi zaprzyjaźnimy się na dłużej. Dzięki couchsurfingowi masz okazje inaczej spojrzeć na oblegane przez turystów miejsca, dotrzeć do atrakcji, których na trudno szukać w turystycznych przewodnikach, skosztować prawdziwej, lokalnej kuchni i tak dalej. To dobre rozwiązanie dla osób, dla których przygoda jest ważniejsza od wygody.