Niezależnie od tego, jak duże jest przedsiębiorstwo, jeśli jego główną działalnością jest wytwarzanie produktów, które docelowo mają trafić do punktów sprzedażowych w całym kraju bądź do poszczególnych Klientów, to cały proces będzie zawierał m. in. te dwa elementy: magazynowanie i transport. Oba z nich oznaczają właściwie zakresy usług z tym związanych. Tzn. magazynowanie jest wszystkim tym, co dzieje się z towarem po opuszczeniu linii produkcyjnej, więc nie tylko składowaniem, ale również np. konfekcjonowaniem. Z kolei transport to także spedycja. Żeby odpowiedzieć na pytanie, na czym polegają kompleksowe usługi logistyczno-magazynowe, trzeba przyjrzeć się tym dwóm elementom dokładniej.

Czym są kompleksowe usługi logistyczne i magazynowe?

Usługa logistyczna zasadniczo polega na koordynacji całego procesu przemieszczania towaru, natomiast jednym z jego etapów może być magazynowanie, więc poszerzona o ten aspekt zdejmuje z producenta właściwie całe brzemię związane z rozwojem własnej floty transportowej czy budowy miejsc do składowania produktów. Decydując się na zewnętrzną firmę, która oferuje kompleksowe usługi logistyczne i magazynowe, przedsiębiorca może skupić się na etapie produkcyjnym i, mówiąc kolokwialnie, nie przejmować się całą resztą.

Transport i spedycja

Do przewożenia towarów niezbędna jest nie tylko flota odpowiednich do tego celu pojazdów (jak chłodnia czy izoterma), ale również różnego rodzaju certyfikaty i zezwolenia (np. pozwalające na transport towarów niebezpiecznych ADR, czy HACCP dotyczące transportu żywności). Dobry operator logistyczny będzie w stanie zapewnić bezpieczny i szybki czas dostawy towaru do wskazanej lokalizacji czy szeregu punktów (np. placówek sieci sklepów).

Magazynowanie

Samo magazynowanie, tzn. umieszczanie towaru w specjalistycznym budynku, najlepiej o jak największym standardzie (powierzchnia magazynowa A+), to dopiero część kompleksowej usługi magazynowej. W jej skład powinny wchodzić również czynności dodatkowe, takie jak np. foliowanie i etykietowanie produktów, tworzenie zestawów, pakowanie i przepakowywanie. Na magazynowanie składa się szereg czynności, które mogą zostać wykonane, kiedy towar znajduje się w magazynie.

Jeśli chodzi o firmy logistyczne, Warszawa to właściwy adres

Połączenie powyższych zakresów daje nam kompleksową usługę logistyczno-magazynową, która jest rozwiązaniem zdecydowanie odciążającym przedsiębiorstwa produkcyjne czy te z branży e-commerce. Jeśli chodzi o tego typu firmy logistyczne, Warszawa może skorzystać choćby z oferty Trans-Tok. Niektóre firmy logistyczne umieszczają swoje magazyny w pobliżu miasta Warszawa. Dlaczego? Bo jest to optymalna lokalizacja patrząc pod względem transportu. Tak jest również w tym przypadku. Klienci Trans-Tok mają do dyspozycji Klienci dwa centra magazynowe w pobliżu stolicy, z których każde znajduje się blisko dróg ekspresowych. To 20 tys. m2 powierzchni w standardzie A+. Firma w ramach magazynowania oferuje usługi dotyczące konfekcjonowania produktów, a w kwestiach transportu posiada wszelkie potrzebne zezwolenia. Transport, magazynowanie i spinająca te kwestie długofalowa logistyka kontraktowa, to coś co oferuje Trans-Tok, a korzysta na tym nie tylko Warszawa.