Samochody to dobra, które coraz częściej wymieniamy. Dawno minęły już czasy, gdy jeden pojazd służył nam przez długie dziesięciolecia. Kiedy nadejdzie ten moment, że zdecydujemy się na sprzedaż, o czym warto pamiętać, żeby dostać jak najlepszą cenę? Na jakich elementach musimy się skupić, żeby później nie poczuć się oszukanym, gdy dostaniemy zbyt niską kwotę w stosunku do wartości naszego auta?

Samodzielnie czy przez pośrednika typu auto skup?

Coraz więcej osób decyduje się obecnie na sprzedaż bezpośrednią, choć komisy i skupy działają wciąż dość prężnie. Dlaczego cieszą się mniejszą popularnością niż jeszcze kilka lat temu? Powodem tego może być fakt, iż niemal każdy szuka oszczędności. Dodatkowa prowizja pośrednika obniża zarobek sprzedającego, a kupującemu podnosi finalną cenę samochodu.

Ponadto lata nie do końca rzetelnych działań handlowców i stosowanie przez nich różnych marketingowych sztuczek i haseł sprawiły, że ludzie dużo większym zaufaniem darzą osoby prywatne.

Dokumenty w odpowiednim porządku

Decydując się na sprzedaż, zacznij od zebrania wszystkich posiadanych dokumentów samochodu ? od tych podstawowych, jak: karta pojazdu i dowód rejestracyjny, przez wszystkie rachunki od mechaników oraz książkę serwisową, aż po instrukcję obsługi. Niech będą jak najbardziej kompletne ? podniesie to znacząco Twoją wiarygodność jako sprzedawcy. Dodatkowym atutem będzie posiadanie raportu ASO, który potwierdza oryginalny przebieg Twojego auta. To znak, że nic nie było kombinowane ani nieuczciwie zmieniane.

Wycena naszego auta

Przede wszystkim musisz odrzucić wszelkie emocje i sentymenty. Postaraj się znaleźć jak najwięcej podobnych ofert rynkowych na samochody z tego samego czasu, o podobnym przebiegu. Zyskasz w ten sposób świadomość wartości rynkowej, jaką Twoje auto ma w danym momencie. Internet jest oczywiście nieocenionym źródłem informacji również i w tym temacie.

Jakie elementy podnoszą wartość auta?

Oczywiście również w przypadku samochodów istnieją pewne elementy, które podnoszą jego wartość. Przy autach używanych szczególnie liczy się ze względów bezpieczeństwa bezwypadkowość oraz najlepiej, żeby pochodziło ono z polskiego salonu. Nikt nie lubi niemiłych niespodzianek, więc dobrze, żeby nasz pojazd w miarę możliwości miał kompletną historię oraz jak najmniej poprzednich właścicieli. Zazwyczaj działa to bardzo na jego korzyść, podobnie jak bogate i kompletne wyposażenie. Nie mamy tu na myśli szalonego dokupowania elementów przed sprzedażą, żeby nagle podnieść cenę. Bardziej warto racjonalnie spojrzeć na stan rzeczywisty pojazdu i na tej podstawie spokojnie ocenić jego szacunkową wartość.

Co takiego może obniżyć wartość naszego samochodu?

Podobnie jak z elementami, które działają na plus, jest też grupa tematów, które mogą wpłynąć na obniżenie ceny. Co takiego może zadziałać negatywnie w oczach klienta? Niemile widziane są wszelkie wgniecenia i zarysowania. Zbyt wysłużone auto również raczej nie znajdzie zainteresowanego w dobrej cenie. Górna granica racjonalnego przebiegu to około 200 tysięcy kilometrów. Nie należy jednak zaniżać przebiegu, zwłaszcza jeśli mamy go w pełni udokumentowanego.

Wszelkie niefachowe przeróbki w samochodzie oraz ubogie wyposażenie również nie będą działały na jego korzyść.
Dokładne przeanalizowanie plusów i minusów naszego pojazdu pomoże w wycenie, przygotowaniu auta do sprzedaży oraz w napisaniu dobrego ogłoszenia.

Niewielki lifting i spa dla auta

W przypadku domów mówi się o home stagingu, który poprzez odpowiednią dekorację podnosi wartość domu. Podobnie jest w przypadku samochodów, możemy zadbać o podniesienie jego wartości niewielkim kosztem.

Przede wszystkim, jeśli zidentyfikowaliśmy drobne usterki, które możemy małym kosztem poprawić, warto o to zadbać od razu. Później zostaje już tylko kosmetyka. Samochód, który chcemy sprzedaż bezwzględnie musi być wypolerowany na błysk i dokładnie wyczyszczony. Wszyscy jesteśmy wzrokowcami, więc każdy przeglądający ogłoszenia, jeśli zobaczy niezadbany i brudny pojazd, nawet nie będzie dokładnie czytał treści poniżej zdjęć.

Dobre zdjęcie to podstawa

Fotografia to połowa sukcesu, nieważne czy nasz samochód to maleńka Toyota czy majestatyczny Chrysler. Jeśli mamy już pięknie wyczyszczony samochód, trzeba zrobić mu dobrej jakości, ostre zdjęcia, które pokażą go od każdej możliwej strony. Jeśli są na nim jakieś usterki i skazy, koniecznie warto to pokazać na dodatkowych zbliżeniach. Trzeba też pamiętać o pokazaniu detali wnętrza (deski, foteli i bagażnika). Dajmy kupującemu szansę na dokładne zapoznanie się ze stanem naszego auta, zanim jeszcze umówimy się na spotkanie. Oszczędźmy czas nas wszystkich?

Mistrz pióra i sprzedaży

Teraz nadszedł czas, żeby napisać dobre ogłoszenie, które przyciągnie chętnych do zakupu. Nie fantazjuj, pisz zawsze prawdę, dokładnie opisując wszystkie zalety i wady. Nikt nie oczekuje, że pojazd jest w stanie idealnym. Nawet niektóre egzemplarze prosto z salonu nie są pozbawione niedoskonałości. Bądźmy szczerzy, to jest zawsze w cenie i sprawi, że na pewno pojawią się chętni do odkupienia od nas pojazdu. A wówczas będziemy mogli pomyśleć o zakupie czegoś nowego dla nas.