Segregowanie śmieci staje się nie tylko powszechne i modne, lecz coraz częściej także i obowiązkowe. Konieczność dzielenia własnych śmieci, zmusza nas poniekąd do nauki nowych zasad segregacji. Najlepszym sposobem na efektowne i prawidłowe segregowanie własnych odpadów, jest zmiana swoich codziennych aktywności i nawyków na takie, które będą sprzyjać segregowaniu i jednocześnie zmniejszaniu ilości wytwarzanych w domu odpadów.

Opakowania

Największa część śmieci pochodzących z gospodarstw domowych, to różnego rodzaju opakowania. Każdy produkt spożywczy, kosmetyki lub inne akcesoria użytku codziennego, pakowane są odpowiednio w plastikowe, papierowe lub szklane opakowania. Najlepszym krokiem w stronę efektywnej segregacji śmieci, jest świadome wybieranie produktów opakowanych w szkło lub papier. Dzięki temu ich segregacja doprowadzi do ponownego przetworzenia i wykorzystania na kolejnym etapie. Warto jednak pamiętać, że nawet plastikowe opakowania należy segregować, ponieważ mogą zostać przetworzone. Najlepiej jednak wybierać te opakowania plastikowe, które zostały już wykonane z przetworzonych tworzyw. Aby podczas zakupów spożywczych zmniejszyć ilość plastiku, należy zabierać własne torby na zakupy i kupować warzywa oraz owoce bez niepotrzebnych woreczków foliowych. Każde opakowanie plastikowe, jakie zamienimy na inne, papierowe lub szklane, to pierwszy, ważny krok w stronę lepszej i przede wszystkim bardziej świadomej segregacji śmieci i tym samym dbałości o środowisko.

Obierki i odpady zielone

Wywóz odpadów vectrum.pl, Gdańsk, Warszawa oraz inne wielkie miasta, dzielą na tworzywa sztuczne, takie jak plastik, szkło i papier, a także na odpady zielone i zmieszane. Jeśli zamieszkujemy w domu z ogrodem, najrozsądniej jest stworzyć sobie własny kompostownik, na którym wyrzucone resztki, takie jak obierki z warzyw, pozwolą uzyskać nawóz. Jednak mieszkając w dużych blokowiskach, odpady zielone powinno się oddzielać od reszty śmieci i wyrzucać do osobnych pojemników. Dzięki podziałowi i świadomej segregacji swoich odpadów, możliwe jest ponowne przetworzenie wielu z nich i wykorzystanie na wiele sposobów. Wytwarzanie własnego nawozu możliwe jest także w warunkach mieszkaniowych, jeśli posiadamy własny balkon. Wystarczy jedynie przeznaczyć na to odpowiedni pojemnik postawiony w wyznaczonym miejscu i dbać o jego szczelność. Wytworzony w ten sposób zielony nawóz, doskonale odżywi i poprawi kondycję kwiatów lub innych roślin uprawianych na balkonie.Segregowanie własnych śmieci powinno być nie tylko obowiązkiem, lecz świadomym działaniem na rzecz otaczającego nas środowiska.