Istnieje wiele rodzajów mniej lub bardziej restrykcyjnych diet. Do części z nich zdążyliśmy się już przyzwyczaić i zrozumieć ich funkcjonowanie. Inne są rodzajem nowinki, która napływa do nas z zagranicy. Jedną z nich jest witarianizm. Na czym polega i czy na pewno jest bezpieczny dla naszego zdrowia?

Witarianizm ? co to takiego?

Dieta witariańska polega na wykluczeniu z pożywienia pokarmów, które zostały poddane obróbce termicznej. We wszystkich wariantach diety możliwe jest wyłącznie podgrzanie jedzenia do temperatury maksymalnie 40 stopni. Nie można również spożywać produktów z grupy wysoko przetworzonych.

Skutki diety witariańskiej dla zdrowia

Zwolennicy diety podnoszą, że gotowanie jedzenia zabija enzymy oraz substancje odżywcze, a także może powodować ścinanie się białka. Dodatkowym argumentem podnoszonym przez część badaczy jest stwierdzenie, że podczas obróbki termicznej w żywności pojawiają się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Związki te są uznawane za rakotwórcze oraz przyczyniają się do zanieczyszczenia i zatrucia środowiska naturalnego.

Dieta witariańska to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet, która dopiero pojawia się w naszym kraju. Czy znajdzie zwolenników? Czas pokaże.