Volkswagen to marka samochodów produkowanych przez niemiecki koncern. Jest to marka, która stała się symbolem. Utożsamia ona bowiem niemiecką precyzję, solidność i trwałość. Warto wiedzieć, że w dosłownym tłumaczeniu pojęcie to znaczy ?samochód ludu?.

Historia Volkswagena sięga lat 30-tych dwudziestego wieku. W latach tych powstał najpopularniejszy model w historii motoryzacji, czyli Volkwagen Typ 1, znany jako Volkswagen Garbus. Jakie modele Volkswagena kupowane są najchętniej w obecnych czasach? Na to pytanie odpowiada poniższy artykuł, w którym zostaną scharakteryzowane najpopularniejsze modele.

Volkswagen up!

Volkswagen up! Znany jest jako najmniejszy samochód w gamie Volkswagena. Został stworzony w 2011 roku, jako odpowiedź na rosnące problemy dużych miast a mianowicie wąskie drogi osiedlowe, korki czy trudności z parkowaniem. Radzi on sobie doskonale w miejskim zgiełku, zaś bardzo mała średnica pozwala na sprawne manewrowanie na zatłoczonych parkingach. Jest to miejski samochód, który w podstawowej wersji wyposażeniowej posiada cztery poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy, ABS, ASR, ESP, EBV. O jego sukcesie świadczy nagroda World Car of the Year zdobyta w 2012 roku. Jego wnętrze jest przestronne a  średnie spalanie to 4, 5 l/100 km.

Polo

Jest to model samochodu, który ogromna popularność zyskał dzięki efektem połączenia zalet samochodu miejskiego, z cechami przydatnymi poza miastem. Polo pojawiło się na rynku już w 1975 roku, zaś w roku 2017 zaprezentowano znacznie większą i bardziej komfortową, szóstą generację Volkswagena Polo. Nazwa tego praktycznego i zwinnego samochodu miejskiego wywodzi się od ekskluzywnej dyscypliny sportowej rozgrywanej konno.

Golf

Golf to samochód, który jest wyznacznikiem samochodu kompaktowego i od roku w którym został zaprezentowany, czyli 1974, jest ikoną segmentu C. Golf jest bezpośrednim następcą największego hitu sprzedażowego, czyli Volkswagena Garbusa. Źródła sukcesu tego auta należy szukać w połączeniu zalet auta miejskiego, z autem rodzinnym. Golf siódmej generacji w wersji hatchback posiada bagażnik o pojemności 380 litrów lub 605 litrów kombi. Po złożeniu tylnych foteli można go powiększyć. Golf VII oferowany jest w ośmiu wersjach wyposażeniowych, zaczynając od wersji Trendline, po edycję specjalną o nazwie Cup.

Jetta

Jetta jest obecnie trzecim, po Golfie oraz Passacie, najpopularniejszym modelem marki na świecie. Największe sukcesy model ten odnosi w Ameryce Północnej. Zasadniczo Jetta zbudowana była na bazie Volkswagena Golfa. Dwie ostatnie generacje są oddzielnymi modelami, które gabarytowo znajdują się pomiędzy Golfem a Passatem i nie zawierają aż tylu podobieństw do Golfa. Kupno tego auta polecane jest szczególnie osobom, które poszukują przestronnego, wygodnego samochodu segmentu C ze sporym bagażnikiem. W podstawie europejskiej wersji, czyli Trendline, znajdują się między innymi elektryczne sterowanie szyb i lusterek, przednie poduszki powietrzne, centralny zamek, ABS, ESP, ASR, podgrzewane lusterka oraz klimatyzacja. Najnowszą generację Volkswagena Jetty, zaprezentowaną w 2018 roku w Detroit, będzie produkowana wyłącznie na rynek amerykański.

Passat

Jest to samochód segmentu D, czyli samochodów klasy średniej. Model, którego nazwa wywodzi się od nazwy wiatru morskiego, wiejącego w strefie międzyzwrotnikowej, doczekał się wielu generacji. Może się on pochwalić imponującą przestrzenią we wnętrzu oraz dużym bagażnikiem. Zawiera on: asystent siły hamowania, stabilizacja toru przyczepy, system automatycznego hamowania po kolizji, system monitorujący ciśnienie w oponach, system bezkluczykowy, trzystrefową klimatyzację automatyczną a także elektryczny hamulec postojowy.

Tiguan

Auto jest odpowiedzią na rosnącą popularność samochodów typu SUV, czyli aut łączących zalety samochodu osobowego, terenowego, rodzinnego i sportowego. Pierwsza jego generacja została zaprezentowana w 2007 roku we Frankfurcie, podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych. Auto to jest polecane przede wszystkim osobom, które wymagają od samochodu czegoś więcej niż oferuje tradycyjny samochód osobowy. Godnym uwagi jest model z napędem na cztery koła, który podnosi właściwości jezdne nie tylko w terenie, ale i na asfalcie podczas zimy.

Caddy

Jest to model będący wygodnym, rodzinnym minivanem lub autem roboczym. Auto ma duże możliwości transportowe i często staje się odpowiedzią na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie produkowany typ Caddy ma nazwę 2K i jest upodobniony do samochodów osobowych tej marki.

Transporter

W 2016 roku zdobył tytuł Samochodu Dostawczego Roku. Adresowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw. Wersje z paką ładunkową chętnie wykorzystywane w firmach budowlanych i wykończeniowych oraz przez małych i średnich przedsiębiorców. Z kolei zaś wersje osobowe pełnią funkcję niewielkich busów.

Touran

Jest to rodzinny minivan. Pierwsza generacja Tourana zachwycała wygodą podróżowania oraz ilością miejsca w kabinie pasażerskiej. Druga generacja Volkswagena Tourana weszła do produkcji w 2015 roku. Dużą zaletą tej wersji jest możliwość zwiększenia miejsc o dwa dodatkowe składane fotele umieszczone w bagażniku.

W dzisiejszych czasach na rynku samochodów zarówno nowych, jak i używanych auta Volkswagena zajmują wysokie miejsce. Dlatego też wiele firm oferuje skup aut tej marki.
Podsumowując można powiedzieć, że Volkswagen to jedno z najczęściej spotykanych aut na naszych drogach. Wiele osób decyduje się na zakup samochodu tej marki ze względu na jego niezawodność. Samochody te potrafią bowiem służyć latami.