Turystyka jest jednym z najprężniej się rozwijających gałęzi gospodarki. Wpływ na ten fakt ma bardzo dużo czynników. Przede wszystkim zmieniły się czasy ? obecnie świat ?stoi przed nami otworem?. Dalekie podróże nie są już zarezerwowane wyłącznie dla bardzo zamożnych osób. Na rynku funkcjonują między innymi tanie linie lotnicze czy tani przewoźnicy autokarowi, którzy oferują atrakcyjną siatkę połączeń w jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach. Baza noclegowa, jak i rodzaje zakwaterowania, które mamy do wyboru są również bardzo obszerne, dlatego każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego i na własną kieszeń. Co więcej, dzięki platformom takim jak couchsurfing. org ludzie mają możliwość darmowego zakwaterowania nawet w najbardziej wyszukanych miejscach na świecie. Być może nadszedł czas na zaplanowanie następnych wakacji?

Wsiąść do? samochodu, samolotu, a może autokaru? Przewóz osób

Wiele osób decyduje się na podróżowanie własnym samochodem. Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że sami decydujemy o tym, dokąd się udamy (plany można dowolnie modyfikować, nawet w połowie drogi) i jaką trasą tam dotrzemy. Być może po drodze mijać będziemy bardzo ciekawe miejsce, którego nie mielibyśmy szans zobaczyć podróżując w inny sposób. Możemy także decydować o tym, gdzie i kiedy odbędzie się postój oraz ile czasu będzie on trwać. Możemy na spokojnie rozprostować nogi, zjeść coś w lokalnej knajpie itp. Nie ogranicza nas limit bagażu, więc zabrać możemy ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy ? a nawet więcej. Nie wszystkie osoby lubią jednak przez wiele godzin siedzieć za kierownicą, a wakacje mają być czasem, w który wypoczywamy. Na szczęście jest kilka alternatyw.
Po pierwsze ? samolot. Loty, nawet te ?na drugi koniec świata? są dosyć szybkie a sama podróż wystarczająco komfortowa. Samolotem dotrzemy w miejsca, do których nie dojechalibyśmy drogą lądową i wcale nie będzie nas to kosztować majątku. Warto oglądać siatki połączeń i aktualne ceny tanich linii lotniczych takich jak Wizzair albo Ryanair. Ceny często ulegają zmianie, może natrafić na wyjątkowo atrakcyjne oferty, z których szkoda byłoby nie skorzystać.
Jeśli jednak wolimy trzymać się blisko ziemi mamy do wyboru autokary albo kolej. Oba rozwiązania mają zarówno swoje plusy i minusy, jak i zwolenników i przeciwników. Faktem jest, że zarówno przewoźnicy autokarowi jak i koleje oferują ciekawe połączenia w przystępnych cenach. Wybór pozostaje w naszych rękach.
Jeśli zdecydujemy się na lot samolotem, albo podróż autokarem i koleją w dalszym ciągu mamy szansę na zwiedzanie docelowego miejsca we własnych zakresie. Z pomocą przyjść może wypożyczalnia samochodów, jaką znaleźć możemy w większości turystycznych lokalizacji. Wynajem samochodów do lokalnego podróżowania ma wiele plusów ? jest o wiele wygodniejsza i szybsza od jazdy busem i znacznie tańsza niż przemieszczanie się taksówkami. Możemy zobaczyć i przeżyć o wiele więcej, niż w sytuacji, w której pozbawieni bylibyśmy samochodu.

Jesteś na miejscu? czas na nocleg

Drugą istotną kwestią, którą należy rozważyć jest zakwaterowanie. Najbardziej oczywiste wydaje się wynajęcie pokoju w hotelu albo hostelu. Różnią się one zarówno pod względem ceny, jak i standardu, jaki oferują. W bardziej obleganych przez turystów miejscach baza noclegowa powinna być rozbudowana na tyle, że każdy bez problemu znajdzie coś właściwego. Jeśli pragniemy większej swobody możemy zdecydować się na wynajęcie czyjegoś mieszkania czy apartamentu. W precedensie tym pośredniczą strony takie jak Airbnb czy Booking. com. Tutaj również liczyć możemy na szeroki wachlarz zarówno jakościowy, jak i cenowy. Tańszym rozwiązaniem jest kamping. Nie wszyscy ludzie lubią tą formę wypoczynku, inni wręcz przeciwnie. Spanie pod namiotem pozwala na kontakt z naturą i jednoczesne zaoszczędzenie pieniędzy. Kampingi znaleźć możemy na obrzeżach, a nawet w samym centrum wielkich miast, nawet stolic (przykładem może być na przykład czeska Praga). Dodatkowo na kampingu mamy możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, spędzenia wieczorów przy ognisku, pod gwieździstym niebem ? czy może być coś piękniejszego? Na początku wspomniano także o platformie couchsurfing, dzięki której możliwe jest darmowe zakwaterowanie. Na czym dokładnie to polega? Na początku musimy założyć sobie konto na stronie internetowej projektu i jak najdokładniej je wypełnić ? osoby, które oferują swoje mieszkania na nocleg mają szansę dowiedzieć się o nas jak najwięcej. Na tym etapie możemy także zaznaczyć, czy sami także mamy możliwość przyjmowania u siebie gości ? nie jest to konieczne. Następnie wybieramy miejsce, do którego planujemy się udać i mamy możliwość obejrzenia profili osób, które tam mieszkają i przyjmują u siebie gości. Na profilach przeczytać można także między innymi referencje od innych osób, które zatrzymywały się w danym miejscu, co wpływa na bezpieczeństwo. Dzięki couchsurfingowi mamy szansę poznać dane miejsce od mniej turystycznej strony ? osoba, która mieszka tam na co dzień może bowiem udzielić nam wielu przydatnych rad a także pokazać nam miejsca, których na trudno szukać w przewodnikach.