Do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz planować letnie podróże. Po pierwsze pozwoli nam to chociaż na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść gdzieś daleko, do odległej krainy, gdzie czeka na nas przygoda. Po drugie im wcześniej rozpoczniemy planowanie, tym lepiej uda nam się przygotować do wyjazdu a tym samym o wiele więcej z niego wyniesiemy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że im wcześniej rozpoczyna się planowanie, a jednocześnie zakup biletów na przejazd, zabukowanie hotelu itp. tym mniej nas to kosztuje. Na początek warto ustalić, jaki środek transportu wybierzemy na podróż oraz jaka forma zakwaterowania będzie dla nas tym razem najbardziej odpowiednie. Zacznijmy od noclegów.

Urlop ? gdzie się zatrzymać?

To, jakie miejsce wybierzemy na noclegi zależy oczywiście od bardzo wielu czynników. Na ich czele znajdują się nasze prywatne upodobania i preferencje, ale znaczenie ma także specyfika miejsca, do którego się udajemy, główny cel naszej podróży, a także finanse, jakimi dysponujemy.
Opcji jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych należy oczywiście zarezerwowanie pokoju w jednym z wielu hoteli różniących się od siebie standardem, a tym samym ceną. Tak naprawdę w większości popularnych, turystycznych miejsc baza hotelowa jest tak obszerna, że bez problemu powinnyśmy znaleźć coś dla siebie. Gorzej może być w miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów, gdzie baza noclegowa nie jest tak bardzo rozbudowana, ale z tym powinnyśmy się liczyć decydując się na wybór właśnie takiej lokalizacji.
Alternatywą dla hoteli są hostele, wybieranie głównie przez młodsze osoby. Ich standard jest zwykle niższy od standardu hotelowego, istnieje też możliwość zakwaterowania się w pokojach wieloosobowych, gdzie poza nami nocować będą także inne, nieznane nam osoby. Dla wielu osób może to być mało komfortowe rozwiązanie, do jego plusów należą natomiast niskie ceny noclegów a także możliwość poznania ludzi z wielu zakątków świata ? osoby decydujące się na nocleg w hostelach są zwykle bardzo przyjazne i pozytywnie nastawione do innych ludzi.
Kolejnym rozwiązaniem jest wynajęcie na czas naszego pobytu prywatnego apartamentu lub mieszkania. Pośredniczy w tym wiele stron internetowych, np. booking. com. Można tam znaleźć oferty od właścicieli prywatnych kwater, którzy wynajmują je turystom. Ceny uzależnione są od tego, jakimi udogodnieniami dysponuje dane miejsce, w jak bardzo popularnym miejscu się znajduje, jak daleko jest stamtąd do turystycznych atrakcji itd. Czasem natrafić można na bardzo atrakcyjne oferty, warto też często zaglądać na stronę, ponieważ często się one zmieniają, aktualizują itp.
Ciekawym rozwiązaniem jest także popularny przede wszystkim wśród młodych osób couchsurfing. Polega to na tym, że na stronie internetowej zrzeszającej tak zwanych couchsurferów zakładamy konto i szukamy ?hosta?, który będzie mógł nas bezpłatnie przenocować we wskazanym czasie i miejscu. Sami także możemy zapraszać do siebie gości, choć nie jest to naszym obowiązkiem. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko mamy możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy, ale też poznania lokalnych zwyczajów, miejsc, o których nie przeczytamy w turystycznych przewodnikach. Mamy też szansę zyskać przyjaciół na całe życie. Couchsurfing jest rozwiązaniem bezpiecznym, mamy np. możliwość przeczytania referencji, jakie naszemu hostowi wystawiły inne osoby.
Dla osób, które mają możliwość zabrania ze sobą sporej ilości bagażu i lubią taką formę wypoczynku alternatywą może być kamping. Wystarczy zabrać ze sobą namiot i śpiwory i można cieszyć się kontaktem z naturą.

Wyjazd na wakacje ? tylko czym? Transport osób, bus, taxi

Pozostaje zdecydować o tym, jaki środek transportu będzie dla nas najlepszy. Tutaj także do wyboru mamy wiele możliwości.
Po pierwsze ? samolot. Latanie nie jest w dzisiejszych czasach rozwiązaniem tylko dla osób zamożnych. Do wyboru mamy wiele atrakcyjnych tras w równie atrakcyjnych cenach, głównie za sprawą prężnie działających na rynku tanich linii lotniczych. Podróż samolotem jest szybka i dosyć wygodna, mamy też szansę dostać się w ten sposób w miejsca niedostępne drogą lądową.
Po drugie ? autokar. Bez obaw, współczesne autokary nie mają nic wspólnego z rozlatującymi się pks-ami. Bus jest zwykle bardzo dobrze wyposażony i wygodny, a jego kierowca kompetentny i pomocny. Bilety na podróże autokarowe są zazwyczaj w bardzo przystępnych cenach, siatka połączeń także jest bardzo atrakcyjna.
Kolejnym rozwiązaniem jest podróż koleją. Wiele osób preferuje ją, mimo, że nie jest najszybsza. Obecnie pociągi są dosyć wygodne a ceny biletów nie kosztują przesadnie dużo.
O tym, czy zdecydujemy się na samolot, autokar czy pociąg zdecydować może wiele czynników ? czas, wygoda, cena. Wszystko zależy od miejsca, do którego chcemy się udać i czasu, kiedy odbyć się mają nasze wakacje.
Wygodnym rozwiązaniem jest także podróżowanie własnym samochodem. Mamy wówczas wpływ na obraną trasę, miejsca i czas postojów, możemy dowolnie modyfikować drogę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możemy też zabrać ze sobą sporo bagażu, co jest niewątpliwym plusem, ale marzy nam się kamping albo rowerowe wycieczki.