Niemiecki producent samochodów osobowych z siedzibą w Ingolstadt w Bawarii, należący do koncernu Volkswagen AG to obecnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw motoryzacyjnych na całym świecie.

Historia

Audi swój początek miało w przedsiębiorstwie o nazwie A. Horch & Cie, które zostało założone 14 listopada 1899 roku.  W 1921 roku firma produkuje pierwszy samochód z kierownicą po lewej stronie. 1958 rok to moment, w którym Mercedes-Benz przejmuje pakiet kontrolny. W 1964 roku zaś firma zostaje całkowicie przejęta przez Volkswagena.

Logo

Cztery pierścienie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych motoryzacyjnych emblematów. Każdy z pierścieni audi reprezentuje osobną firmę: Audi Automobil-Werke AG, Horch Automobil-Werke GmbH, Dampf Kraft Wagen i Wanderer Werke AG. Wszystkie te cztery firmy zjednoczyły się i stały się jednym wiodącym producentem samochodów. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela, Augusta Horcha. Co wydaje się być bardzo ciekawe, nazwa pochodzi z języka łacińskiego. ?Horch? to tryb rozkazujący od słowa ?horchen? czyli ?nasłuchiwać?. W tłumaczeniu na łacinę znaczy ?audi?.

Nazewnictwo

Nazewnictwo modeli samochodów opiera się głównie na dwóch literach. Litera “A” to samochody typu: hatchback, sedan, kabriolet, coupe oraz kombi. Natomiast litera “Q” oznacza modele typu: SUV oraz crossover. Litery te tworzą kombinacje także z cyframi. Im wyższy numer tym bardziej luksusowy, a także większy model. Wyjątek stanowią dwa modele sportowe, mowa o: R8 oraz TT.