Zbliża się Twój urlop a Ty dalej nie podjąłeś decyzji, dokąd tym razem się udać? Może tym razem dla odmiany zamiast zaczynać od wyboru konkretnego miejsca zdecyduj się na środek transportu? Być może brzmi to trochę nielogicznie, ale każdy środek transportu daje inne możliwości? Być może po nich zdecydujesz się na właściwy kierunek?

Własny samochód?

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd własnym środkiem transportu otwiera się przed Tobą najwięcej możliwości. Przede wszystkim obraną trasę możesz dowolnie i w każdym momencie modyfikować. To Ty decydujesz kiedy i gdzie odbędą się postoje. Nie jesteś ?uwiązany? do jednego miejsca, jeśli nie spełnia Twoich oczekiwań możesz zamienić je na kolejne. Podróżowanie samochodem pozwala zobaczyć więcej, a tym samym więcej przeżyć. Masz możliwość samodzielnie organizować sobie wycieczki do miejsc, które Cię interesują, a nie znajdują się w ustalonym odgórnie planie. Dodatkowo nie jesteś ograniczony przez luki bagażowe i zabrać możesz ze sobą naprawę wiele przydatnych w podróży rzeczy. Uwielbiasz kampingi? Zabierze ze sobą namiot, śpiwory i niezbędne akcesoria i wyruszaj w drogę. Pola namiotowe znajdują się nawet w centrach miast (np. Praga) czy na ich obrzeżach (np. Wenecja). Można tym sposobem zaoszczędzić dużo pieniędzy, jednocześnie zyskując niezwykłe doświadczenia, obcując z przyrodą, poznając nowych ciekawych ludzi? kolekcjonując doświadczenia, które zapamiętamy na długo.

Samolot?

Podróż samolotem ma tę przewagę nad innymi środkami transportu, że cała podróż trwa stosunkowo krótko (a na pewno krócej, niż dotarcie w te same miejsca samochodem, autokarem czy pociągiem), jest przy tym dosyć wygodna. Dzięki podniebnej podróżmy mamy też okazje dostać się do miejsc, do których nie dojedziemy suchym lądem, takich jak jedne z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, czyli wyspy, na których temperatura zdaje się nigdy nie zawodzić. Do wyboru są zarówno trasy ?zwykłych? linii lotniczych, jak i tych, których ceny są naprawdę atrakcyjne. Często natrafić można na promocję, obok której trudno jest przejść obojętnie. Niestety ograniczeniem może być ilość bagażu, który możemy ze sobą zabrać, ale kluczem do sukcesu jest rozsądne pakowanie. Wiele osób rezygnuje z samolotów z powodu lęku przed lataniem, wato więc pamiętać, że jest to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Łatwo powiedzieć? Z pewnością. Może jednak warto się odważyć, w przeciwnym razie wiele miejsc będzie dla Ciebie zwyczajnie niedostępnych ? a szkoda by było ich nie zobaczyć.

przewóz osób – a może autokar?

Przejazdy do najróżniejszych zakątków oferuje tez wielu przewoźników autokarowych, w tym firmy oferujące bardzo atrakcyjne pod względem cenowym oferty. Niestety autokary mają kilka minusów ? po pierwsze dojazd do punktu docelowego zajmuje zwykle sporo czasu, co przemawia na korzyść samolotów. Nie mamy żadnego wpływu na decyzję o postojach a nasze bagaże są mocno ograniczone ze względu na niewielką przestrzeń luku ? to punkty dla własnego samochodu. Jednak są także zalety. Współczesne autokary są dosyć wygodne, często o wiele wygodniejsze niż samoloty, przez co nasz komfort jest większy. Po drugie są zazwyczaj tańsze od alternatywnych rozwiązań, dzięki czemu więcej pieniędzy możemy wydać na samych wczasach. Poza tym jest to idealne rozwiązanie dla oso=ob., które nie lubią albo nie mogą z różnych przyczyn podróżować samolotem a samodzielna wyprawa autem jest zbyt męcząca.

Kolej na kolej

Ostatnia opcją jest podróż pociągiem. Niestety jest to również rozwiązanie dosyć czasochłonne, jednak nie pozbawione zalet. Dla wielu osób podróżowanie pociągami ma niezrównany klimat choćby z tego powodu decydują się na takie wyjście. Wiele tras, którymi jeżdżą pociągi są atrakcją samą w sobie ? gwarantują nam bowiem widoki, których nigdzie indziej nie uświadczymy. Pociąg jest też dosyć wygodnym wyjściem kiedy podróżujemy z dzieckiem ? jest tam więcej miejsca niż w samolocie czy autokarze, więcej jest też możliwość aby zająć czymś znudzonego malca nie wzbudzając tym samym irytacji naszych współtowarzyszy. Osobną kategorią jest kolej transsyberyjska ? tutaj pociąg nie jest środkiem aby dotrzeć do celu, a celem samym w sobie. Jeśli zastanawiasz się, czy kiedyś nie wybrać się w taką przygodę możesz spróbować tego w o wiele mniejszej skali ? zarówno pod względem pokonanej odległości, jak i wyglądu samego pociągu. Niemniej jednak zawsze to coś.

Kiedy wiesz już mniej więcej, jakie zalety, ale też ograniczenia niosą ze sobą poszczególne rozwiązana transportowe zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Swoboda? Wskakuj w samochód. Wygoda? Sprawdź, dokąd w wybranym terminie mogą zabrać Cię tanie linie lotnicze? Tak naprawdę każde miejsce ma nam sporo do zaoferowania, jeśli wiemy dobrze, czego oczekujemy. Inne środki transportu dają nam inne możliwości choćby pod względem tego, co możemy ze sobą zabrać ? możesz spakować narty? Szukaj czynnych stoków! Ogranicza Cię samolotowe 10 kg? Szukaj hotelu w miejscy, gdzie ciepłe ciuchy będą zbędne. I tak dalej?