Każdy kierowca wie, że samochodów, podobnie jak inne urządzenia mechaniczne może ulec różnego rodzaju awariom. Jest to sytuacja, na którą warto się przygotować, poddawać samochód regularnym przeglądom, użytkować go wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem itd. Często jednak może to nie wystarczyć, wówczas niezbędne może być skorzystanie z usług pomocy drogowej.

Pomoc drogowa ? co to takiego?

Z pojęciem pomocy drogowej spotkał się chyba każdy, a z pewnością znają je dobrze wszyscy kierowy. Rozumiane jest ono intuicyjnie, również sytuacje, w których skorzystać należy z pomocy wydają się dosyć oczywiste. W rzeczywistości jednak drogowa pomoc świadczy o wiele bardziej zróżnicowane usługi, niż sądzi większość osób. Czym więc konkretnie zajmuje się pomoc drogowa?
Pierwszą rzeczą, która zwykle przychodzi do głowy jest holowanie samochodów przy wykorzystaniu w tym celu lawety. Jest to oczywiście jak najbardziej słuszne skojarzenie, jednak zakres usług świadczonych przez firmy zajmujące się pomocą drogową jest zdecydowanie bardziej rozległy. Niie zajmują się one wyłącznie transportowaniem pojazdów mechanicznych z punktu, w którym uległy awarii na przykład do stacjonarnych warsztatów, ale także wiele usług mechanicznych i elektrycznych oraz różne naprawy wykonywane na miejscu. Kiedy nasz samochód ulegnie awarii w trakcie jazdy mamy więc możliwość wezwania firmy, która odholuje nasz samochód do warsztatu, gdzie kompleksową zajmą się nim doświadczeni mechanicy, ale możemy też wezwać taką firmę, która oferuje usługi zwane mobilnym warsztatem samochodowym. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie mechanicy bądź elektrycy przyjadą do nas na miejsce zdarzenia i podejmą próbę rozwiązania naszego problemu na miejscy, bez konieczności transportowania samochodu do warsztatu stacjonarnego. Ma to znaczenie przede wszystkim w sytuacjach, kiedy bardzo zależy nam na czasie. Naturalnie nie wszystkie firmy świadczące usługi z zakresu pomocy drogowej oferują takie usługi, dlatego rozeznanie warto zrobić wcześniej ? jak wiemy bowiem ?przezorny zawsze ubezpieczony?. Jeśli usterka nie wymaga stacjonarnej pracy mechaników holowanie samochodu jest zbędne, generuje niepotrzebne koszty a także marnuje cenny czas poświęcony na transport i oczekiwanie na naprawę. W sytuacji zaistnienia niespodziewanego problemu warto więc skontaktować się z pomocą drogową i już na tym etapie poinformować mechanika o widocznych oznakach awarii, różnego rodzaju dźwiękach, które wydobywają się z auta, zapalonych kontrolkach, zapachu spalenizny i tak dalej. Na tej podstawie doświadczony mechanik powinien być w stanie stwierdzić, czy naprawa na miejscu, w którym doszło do zdarzenia będzie wykonalna. Może się oczywiście okazać, że mimo, iż na pierwszy rzut oka awaria nie była poważna, po oględzinach okaże się, że problem jest o wiele poważniejszy i holowania nie uda nam się uniknąć. W wielu przypadkach jednak zyskamy zarówno cenny czas, jak i zaoszczędzimy pieniądze.

Pomoc drogowa ? czy warto z niej korzystać?

Dużym plusem firm świadczących usługi z zakresu pomocy drogowej jest to, że zwykle pracują 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. W większych miastach takich zakładów jest bardzo dużo, w wielu przypadkach ich terytorium działania rozszerzone jest także na obrzeża miasta, okoliczne wioski i tak dalej. Dzięki temu nieważne gdzie i kiedy przydarzy nam się awaria powinniśmy bezproblemowo znaleźć firmę, która udzieli nam pomocy i niezbędnego wsparcia technicznego. Pomoc drogowa jest nie tylko bardzo praktyczna, co wręcz niezbędna. Każdy kierowca powinien obowiązkowo mieć przy sobie aktualny numer telefonu do pomocy drogowej, które działa na terenie, po którym się porusza, aby nie doszło do sytuacji, w których informacje takie próbuje zdobyć dopiero w momencie, w którym doszło do awarii. Naturalnie nie są to sytuacje, o których myśli się zbyt często, kiedy nasz samochód jest w pełni sprawny, ale warto poświęcić trochę czasu na to dokonanie internetowego researchu, zorientowania się, jakie firmy działają na rynku, jaki jest zakres oferowanych przez nie usług a także zakres cen, jakie opinie poprzednich klientów pojawiają się w Internecie i tak dalej. Dzięki temu w kryzysowej sytuacji uda się nam także oszczędzić wiele nerwów.

Pogotowie drogowe

Pogotowie drogowe jest to jednostka powołana do niesienia pomocy w zakresie ruchu drogowego, jeden z organów służb alarmowych w Polsce. Do jej zadań i obowiązków należy m. in. ustawianie tymczasowego oznakowania pionowego w miejsce zniszczonego oraz zabezpieczanie oznakowaniem pionowym imprez kulturalnych. Bezpłatnym numerem alarmowym do Pogotowia drogowego jest numer 981. Warto zapamiętać również ten numer, jeśli sytuacja na drodze wymagać będzie interwencji służb porządkowych.

Naturalnie warto pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku ludzkiego zdrowia, tak i w przypadku kondycji i stanu naszego samochodu o wiele łatwiej jest zapobiegać, aniżeli leczyć. Samochód musi więc bezwzględnie przechodzić wszelkie regularne kontrole i przeglądu a usterki naprawiane powinny być od razu, kiedy tylko się pojawią.