Koncern, który zdecydowanie najbardziej kojarzy się z tak zwaną niemiecką precyzją, jest najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny na całym świecie to oczywiście Mercedes-Benz.

Historia

Początek tego dużego producenta motoryzacyjnego sięga roku 1883. Wtedy to Karl Benz zakłada firmę Benz & Co. Kilka lat później Gottlieb Daimler rozpoczyna swoją działalność pod nazwą DMG. Po skonstruowaniu przez Benza silnika, który odpowiadał za napęd pojazdu silnikowego, zderza się on dosłownie ze ścianą. Jazda próbna kończy się kolizją. Daimlerowi natomiast w pracy przy projektach pomagał Wilhelm Maybach. W 1883 roku opatentowują silnik spalinowy, który jest udoskonaleniem silnika Augusta Otto. w 1901 roku powstaje pierwszy model pojazdu pod nazwą Mercedes. Do roku 1924 Benz i Daimler rywalizowali ze sobą, aby następnie w obliczu kryzysu po pierwszej wojnie światowej połączyć swoje siły. Ta współpraca trwała aż do roku 1998, kiedy to Mercedes wykupuje udziały Chrystlera i następnie odsprzedaje je w 2007 roku.

Logo

Logotyp koncernu Mercedes pierwotnie posiadał jedynie nazwę otoczoną elipsą. Dopiero w 1909 roku zostaje ona zamieniona na wspaniałą gwiazdę. Symbol giganta samochodowego to atrybut klasy oraz perfekcji, a trzy punkty gwiazdy oznaczają dominację nad lądem, powietrzem oraz morzem, ponieważ to w tych właśnie środowiskach działają pojazdy Mercedesa. Od tego czasu zaszły jedynie niewielkie zmiany, aby logo wyglądało tak jak w obecnej postaci.

Nazwy modeli

Samochody o standardowym prześwicie podzielone są na poszczególne klasy. Klasa A to hatchback segmentu A. Klasa B to połączenie minivana z hatchbackiem segmentu C. Klasa C to sedan, kombi, coupe oraz kabriolet segmentu D. Klasa E to sedan, kombi, soupe oraz kabriolet segmentu E. Natomiast klasa S to sedan, coupe i kabriolet segmentu F. W gamie pojawia się nazwa Maybach, najbardziej luksusowa wersja auta czyli klasa S, model GLS. SUV-y i crossovery to klasa G. Vany to klasa V i pick-upy czyli klasa X.