Opel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek motoryzacyjnych na świecie. Jej początki jednak  nie wskazywały, że przedsiębiorstwo będzie motoryzacyjne i zajmie się produkowaniem samochodów.

Historia

Z początkami marki związany jest Adam Opel. Niemiecki przemysłowiec w 1862 roku niedaleko Frankfurtu, konstruuje swoją pierwszą maszynę do szycia. Jego firma szybko zaczyna rozrastać się i staje się jednym z największych producentów tych urządzeń. Od 1884 roku rozpoczyna się budowa roweru, a dwa lata później pierwszy z nich opuszcza zakład produkcyjny. W 1895 roku umiera Adam Opel, a firmą zajmują się jego synowie ? Fritz i Wilhelm. Szybko zwrócili oni uwagę na rozwijający się właśnie przemysł samochodowy.

Logo

Historia koła z błyskawicą jest dość zawiła. Pod koniec XIX w. pojawia się “Blitz” (niem. “błyskawica”). “Victoria Blitz” to nazwa roweru, powstającego w Russelsheim. W połowie lat 30. XX wieku pojazdy były zdobione stylizowanym, wpisanym w okręg rysunkiem sterowca. Po wojnie wizerunek sterowca zamieniono na samolot, by w końcu nadać logo firmy kształt błyskawicy.

Fabryki

Fabryki produkujące modele samochodów znajdują się w bardzo wielu miejscach. W Polsce są to fabryki znajdujące się w Gliwicach oraz w Tychach. W Niemczech do roku 2014 działały 4 fabryki, natomiast jedna z nich została zamknięta i od tego czasu jest ich trzy. Kolejne dwie fabryki znajdują się także w Angli, jedna w Belgi, a dokładnie w Antwerpii. A także Hiszpania, Rosja i Węgry, w których to jest po jednej fabryce.