Naleśniki to danie, które robi się szybko i łatwo. Można je podać na słodko, jak również na słono. Ich podstawą jest mąka i mleko. Jednak czy da się przyrządzić naleśniki w wersji bezglutenowej?

Gluten to mieszanka białek, występująca w pszenicy, życie i jęczmieniu. Osoby, które nie tolerują glutenu mogą odzywać wiele niekorzystnych symptomów, po jego spożyciu.

Dieta bezglutenowa nie jest łatwa w stosowaniu. Oprócz eliminacji biała zawartego w powszechnie znanych produktach, należy uważać na produkty, w których gluten może być ukryty. Przy nietolerancji glutenu nie ma konieczności eliminowania go z diety na całe życie. Po okresie wykluczenia trwającym najczęściej od 3 do 12 miesięcy, może ponownie wrócić do produktów z glutenem. Pamiętajmy jednak, by gluten wprowadzać do diety stopniowo.

Jednym z objawów alergii na gluten może być biegunka, która występuję zaraz po spożyciu zakazanego produktu. Może pojawić się również pokrzywka czy zaostrzenie chorób skórnych, jak na przykład atopowego zapalenia skóry.

Eliminacja glutenu, kojarzy się ze specjalną dietą. Jednak dieta bezglutenowa nie musi być pozbawiona smaku. Wiele potraw można przyrządzić w bezglutenowej wersji. Na przykład naleśniki bezglutenowe smakują tak samo dobrze, jak te w wersji tradycyjnej.

Naleśniki bezglutenowe ? idealny przepisu

Naleśniki są potrawą, którą lubią zarówno dzieci, jak i dorośli. Wariacji smakowych naleśników jest bardzo dużo. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Zarówno naleśniki w tradycyjnej formie, jak i tej bezglutenowej, nadają się na śniadania, obiady i kolacje. Można je podawać na słodko i z wytrawnymi dodatkami.Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Naleśniki wyśmienicie smakują na słodko, z domowej roboty dżemem. Również ich wytrawna wersja ze szpinakiem, riccottą i świeżymi ziołami, zachwyci niejedno podniebienie. Prostota w przygotowaniu naleśników czyni z nich potrawę uniwersalną.

Kluczem do idealnych naleśników bezglutenowych jest odpowiednie przygotowanie ciasta.

Idealny przepis na naleśniki bezglutenowe opiera się na mące ryżowej. Można spróbować przygotować naleśniki z mąki jaglanej i kukurydzianej.

Składniki:

? szklanki mąki ryżowej (może być również jaglana lub kukurydziana
? szklanki mąki ziemniaczanej
2 jajka
? szklanki mleka
1 łyżka oleju rzepakowego
? szklanki wody, najlepiej gazowanej
mała szczypta soli

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w dużej misce, za pomocą miksera lub trzepaczki. Ciasto wlewamy na rozgrzaną i suchą patelnię. Smażymy z obu stron na złoty kolor, około 1, 5 minuty. Ważne jest, aby pamiętać o mieszaniu ciasta, przez każdym wylaniem na patelnie. Mąka bezglutenowa ma to do siebie, że lubi opadać na dno. Wówczas naleśniki stają się łamliwe po upieczeniu.

Przygotowywanie dań bez glutenu przeraża wiele osób. Jednak wystarczy odrobina cierpliwości i wytrwałości i możemy stać się mistrzami kuchni bezglutenowej. Przepisy są dosyć proste i podobne do tych tradycyjnych. Nauczyć się musimy odpowiedniego dobierania produktów bezglutenowych.