Osoby, które wybierają samochód mający służyć całej rodzinie, zazwyczaj z dziećmi, są bardzo wymagające co do takich wyborów. Samochód tego typu powinien być szczególnie bezpieczny, ale także nie mogą być w żaden sposób kłopotliwe czy awaryjne. Tego typu samochód powinien być duży, ale także funkcjonalny i posiadać duży bagażnik. Problemem staje się fakt, kiedy to dowiadujemy się o cenach samochodów spełniających wyżej wymienione kryteria. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się aukcje z autami używanymi. Należy jednak zachować odpowiednią ostrożność, kiedy kupujemy samochód rodzinny z drugiej ręki. Szczególną uwagę należy zwrócić oczywiście na stan techniczny takiego pojazdu, aby zachować całkowite bezpieczeństwo jeżdżąc takim pojazdem z całą rodziną. Drugą sprawą jest też fakt, iż kupując używany samochód chcemy zaoszczędzić, więc nie ma sensu kupowanie samochodu w złym stanie technicznym, ponieważ będziemy musieli później zainwestować dużą sumę pieniędzy w naprawę takiego samochodu. Przy takim zakupie musimy liczyć się z tym, iż liczniki takiego auta mogą być przesunięte, a także możemy zostać niepoinformowani dokładnie co do ilości ewentualnych wypadków, które przeszło takie auto.

Specjaliści w dziedzinie motoryzacji stwierdzili, że w na samochód rodzinny najlepiej nadają się duże vany. Należy jednak wiedzieć, iż tego typu auta są dość drogie w utrzymaniu i nie każda rodzina może sobie na takie wydatki pozwolić. Mimo wszystko te auta są duże, bezpieczne i dobrze wyposażone pod kątem technicznym, a także zazwyczaj posiadają sporej pojemności bagażnik. Vany zazwyczaj mają duże wnętrza, dzięki czemu rodzina może czuć się swobodnie nawet podczas wypadów w dalekie trasy. Duża ilość tego typu samochodów posiada opcję rozłożenia siedzeń do ilości aż 7, jednak dzieje się tak pod warunkiem zrezygnowania z dużego bagażnika. Niemniej jednak jest to dobra opcja do wyboru, ponieważ możemy dostosowywać takie auto w zależności od tego, czego w danym momencie potrzebujemy.

Duże samochody typu van, często posiadają także dodatkowe udogodnienia, takie jak na przykład stoliczki, dodatkowe miejsca na kubki czy napoje, a także w niektórych przypadkach można spotkać się z telewizorami, które umożliwiają oglądanie filmów podczas jazdy, ale tylko osobom znajdującym się na tylnych siedzeniach samochodu. Jest to dobre rozwiązanie na przykład w przypadku wypadku na dłuższe trasy z dziećmi. Pozwoli im to nie nudzić się podczas podroży, a także ułatwi zasypianie.