Idealnie dobrana brama garażowa jest funkcjonalna, estetyczna i dopasowana do bryły budynku. Wraz z elewacją tworzy jedną całość, a domownikom zapewnia komfortowe korzystanie z garażu. Warunkiem jest jednak właściwy wybór. Sprawdź, jakie bramy garażowe pasują najlepiej do Twojego garażu!

1. Bramy uchylne

2. Bramy segmentowe

3. Bramy rolowane

4. Zamiast wymiany – modernizacja

Wybierając bramy garażów trzeba zwrócić uwagę na ilość miejsca, jakiego potrzebuje brama do prawidłowego działania, materiał wykonania, rodzaj izolacji cieplnej bramy garażowej, a także cenę i częstotliwość serwisowania. Wyzwaniem są garaże dwustanowiskowe, ponieważ decyzję o rodzaju bramy należy zwykle podjąć już na etapie projektowania domu – montaż dwóch bram wymaga zastosowania w projekcie dzielącego je słupka.

 

Bramy uchylne

Jeszcze kilka lat temu bramy uchylne były hitem, obecnie stosowane są coraz rzadziej. Wrota stanowi jedna, duża płyta, podnoszona do góry za pomocą siłowników i sprężyn, zamontowanych na bokach. Podczas otwierania, czoło bramy uchylnej wychodzi poza obręb garażu, dlatego trzeba pamiętać, aby nie stawiać samochodu bliżej niż 1m od bramy. Bramy uchylne pasują do garażów wąskich, w których nie ma miejsca na bramy z bocznymi systemami, oraz tych, przed którymi znajduje się stosunkowo długi podjazd.

 

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe to zwykle bramy automatyczne, którymi steruje się za pomocą pilota. Można wybrać między bramą segmentową górną lub boczną – w pierwszej opcji brama po otwarciu ustawia się poziomo pod sufitem, w drugiej równolegle do powierzchni ściany. Garaż musi być więc odpowiednich rozmiarów, aby usytuowanie bramy po jej otwarciu nie kolidowało z wygodą wysiadania z samochodu. Automatyczny system otwierania i zamykania sprawia, że te bramy mogą być stosowane w niemal każdym garażu, nawet tym, który wychodzi bezpośrednio na ulicę.

 

Bramy rolowane

Bramy rolowane zajmują najmniej miejsca w garażu. Są rodzajem bram automatycznych, które działają podobnie jak okienna roleta – w trakcie otwierania zwijają się w rulon, ulokowany zwykle pod sufitem. To bramy najbardziej nowoczesne, a ze względu na niewielką ilość miejsca, którego potrzebują do prawidłowego działania, mogą być stosowane w każdym garażu, niezależnie od jego rozmiarów lub ilości miejsc parkingowych. Sprawdź również poradnik: brama garażowa rolowana czy segmentowa?

 

Zamiast wymiany – modernizacja

Obecnie większość bram garażowych wyposażonych jest w automatyczne systemy sterowania. Chcąc mieć taką bramę nie trzeba wymieniać starej na nową, ale wystarczy zmodernizować ją i zamontować napędy do bram garażowych od http://hormann.pl/. Dzięki nim sterowanie bramą będzie łatwiejsze i zniweluje konieczność wysiadania z samochodu w celu otworzenia lub zamknięcia bramy. Projekty garaży powinny zawierać najlepsze rozwiązania.