Odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen nasze granice stały zdecydowanie bardziej otwarte niż wcześniej. Polacy mogli wreszcie swobodnie podróżować do krajów Europy Zachodniej, zarówno ekonomicznie, jak i turystycznie.

Schengen to jednak nie tylko korzyści dla pojedynczych osób, to również znaczny wzrost gospodarczy dla krajów członkowskich. Zakłada bowiem od chwili swojego powstania swobodny przepływ osób, ale również towarów.

Schengen a przedsiębiorcy

Dla przedsiębiorców nastawionych na rozwój zagraniczny, otwarcie granic wewnętrznych pomiędzy krajami europejskimi sprawiło, że zniknęły również opłaty i procedury celne. Dzięki temu znacznie łatwiej można obecnie eksportować swoje towary do innych krajów. Brak wspomnianych podatków sprawia również, że ceny stają się bardziej atrakcyjne i przystępne w przypadku różnych produktów, często z wyższej półki. Pozostaje jeszcze podstawowe pytanie: w jaki sposób najlepiej transportować produkty na większe odległości?

Własny transport firmowy

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnianie własnego zawodowego kierowcy. Zazwyczaj dotyczy to największych firm, choć i w przypadku mniejszych podmiotów gospodarczych bywa opłacalne. Wszystko zależy od ilości oraz rodzaju przewożonych towarów. To rozwiązanie praktyczne. Nie musimy się martwić o dostarczenie towaru na czas, czy zagubienie paczki przez zewnętrzną firmę. Cały czas mamy towar pod kontrolą naszego kierowcy.
Sprawdzi się to, gdy przewozimy spore partie drogiego towaru, gdyż samo opłacenie etatu dodatkowego pracownika oraz koszta zakupu i eksploatacji floty samochodowej nie należą do najmniejszych i mogą być sporym obciążeniem dla budżetu firmy.

Mniejsi przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują często przesyłać dużych ilości towarów, mogą szukać innych rozwiązań, które pozwolą przewieźć pakunki bezpiecznie (np. przewozy do Holandii czy Niemiec), szybko i oczywiście w rozsądnej cenie. Jakie są dostępne na rynku usług możliwości?

Spedycja towarów przez wyspecjalizowane firmy

Spedycja międzynarodowa to prężnie rozwijająca się dziedzina transportu produktów pomiędzy poszczególnymi krajami. Często powierza się całość logistyki wyspecjalizowanym firmom. Ich główną działalnością jest pośrednictwo między podmiotami wysyłającymi a transporterami. Spedytor ma za zadanie również zaopiekować przygotowaniem pełnej dokumentacji wysyłkowej. Ilość dokumentów może być naprawdę spora, dlatego pomoc fachowca, który ma olbrzymie doświadczenie w tym temacie może być na wagę złota i uchronić niedoświadczonych przedsiębiorców przed niewłaściwym wyborem, a w konsekwencji karami finansowymi i koniecznością składania wyjaśnień w różnych urzędach.

Spedytor ma kontakt z różnymi kurierami, dzięki temu jest również w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie dla każdego typu transportu. Poszczególne firmy transportowe mają swoje ograniczenia i regulaminy, wyłączające przewóz niektórych produktów. Decydując się na stałą współpracę z pośrednikiem, nie musimy zaprzątać sobie głowy dokładną analizą wszystkich kruczków i wielu stron zasad przewozu każdej z firm.

Ponadto współpracując na stałe przy wielu zleceniach z różnymi kurierami, spedytor może być w stanie zaoferować nam niższą cenę, niż ta którą otrzymalibyśmy, zgłaszając się bezpośrednio do transportera. Wynika to z sporych rabatów, które otrzymuje za duże obroty w skali miesiąca.

Współpraca z jednym kurierem

Wiele firm zamiast podpisywać umowę z firmą spedycyjną decyduje się na stałą współpracę z jedną firmą kurierską. Podobnie jak spedytorzy, kurierzy mają opcję przesyłek lotniczych i drogowych. Pozwala to na ekspresowe przesyłanie towarów. Możemy określić konkretnie czas, w jakim dana paczka ma się znaleźć na miejscu.

Jest to opcja również wygodna, choć jak zostało to już wcześniej wspomniane, wcale nie musi to być najtańsze rozwiązanie. Ponadto kurier może mieć swoje własne wewnętrzne ograniczenia, które uniemożliwią wysłanie danej partii towaru.

Wysyłka koleją ? przewóz paczek

Istnieje również możliwość nadania paczek koleją. Jest to praktykowane w przewozie krajowym, zdarza się również w transporcie międzynarodowym. Pomimo atrakcyjnych cen, zdarza się jednak, że czas przewozu jest zdecydowanie dłuższy. Nie mamy również kontroli nad tym, co dzieje się z naszym towarem. Nie jest to zatem opcja dla osób, które cenią każdy dzień w biznesie. Ponadto musimy zadbać również o odbiór towaru z docelowej stacji oraz o samodzielne przygotowanie pełnej dokumentacji przewozowej, a jak już wspomnieliśmy, może to być dość uciążliwe, zwłaszcza dla niewprawionych osób.

Przepływ towarów a wzrost gospodarczy

Transport towarów w ramach strefy Schengen jest możliwy na wiele różnych opcji i jest znacznie mniej skomplikowany niż był wcześniej. Mniejsze koszty, brak opłat celnych sprawia, że nawet najbardziej luksusowe towary mogą zyskać zdecydowanie bardziej atrakcyjną cenę.

Z kolei polscy przedsiębiorcy mają drzwi do sprzedaży i działań międzynarodowych szeroko otwarte. Mogą oferować swoje towary na rynkach włoskich, hiszpańskich czy niemieckich. Brak granic sprawia, że polskie produkty są równie konkurencyjne co ich zagraniczne odpowiedniki. Dzięki temu krajowe firmy mogą się rozwijać, zwiększać obroty i wpływać na poprawę poziomu życia w Polsce.