Odkąd Polska znalazła się w strefie Schengen przemieszczanie się po Europie stało się zdecydowanie prostsze. Jakie są korzyści płynące ze swobodnego przepływu obywateli oraz jakie są możliwe osobowe przewozy do Niemiec?

Strefa Schengen została utworzona w 1995 roku i opiera się na swobodnym przepływie ludzi i towarów w ramach wspólnoty państw członkowskich. Obecnie należy do niej w sumie 26 krajów. Spośród państw unijnych do strefy nie weszły Wielka Brytania i Irlandia oraz Bułgaria, Cypr, Rumunia i Chorwacja. Z kolei spoza obszaru europejskiej wspólnoty należą: Norwegia, Islandia, Szwajcaria oraz Lichtenstein.

Schengen i korzyści z niego płynące dla obywateli

Jedną z podstawowych zalet braku kontroli na wewnętrznych granicach państw członkowskich jest znaczący gospodarki. Dla wielu polskich przedsiębiorców był to znak do rozpoczęcia eksportu towarów na rynki europejskie. Ich ceny są o tyle konkurencyjne, że w ramach strefy nie obowiązują również opłaty celne.

Swobodny przepływ ludzi może zostać wstrzymany na skutek konkretnych, ważnych okoliczności. Świetnym przykładem w tej sytuacji był odbywający się w grudniu 2018 roku szczyt klimatyczny w Katowicach. Brały w nim udział znaczące osobowości świata polityki i nauki z różnych krajów. Względy bezpieczeństwa wymogły czasowe wznowienie kontroli dla osób wjeżdżających do naszego kraju.

Przede wszystkim liczy się jednak szansa na podróżowanie do innych krajów ? zarówno turystycznie, jak i zarobkowo. Otwarcie granic i przynależność do Unii stały się głównymi przyczynami rozwoju emigracji ekonomicznej młodych Polaków do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Podniesienie ich stopy życiowej przyczyniło się również do większej ciekawości świata i podróżowania, na które wreszcie mogą sobie pozwolić.

Komfortowe przemieszczanie się po Europie

Większe zapotrzebowanie na przemieszczenie się sprawiło, że rozwinęły się również sieci połączeń pomiędzy poszczególnymi krajami, zwłaszcza tymi sąsiadującymi ze sobą. W jaki sposób komfortowo możemy obecnie podróżować do Niemiec?

Linie lotnicze w ramach Unii

Najbardziej oczywistym i najszybszym sposobem na przemieszczanie się pomiędzy krajami są oczywiście połączenia lotnicze. Można korzystać z poszczególnych przewoźników narodowych lub zdecydować się na lot z tanimi liniami. Proponowane przez nich ceny są bardzo okazyjne, zdarzają się nawet okazje za przysłowiową złotówkę. Sprawia to, że wiele osób nie planuje konkretnego kierunku wakacyjnego wyjazdu, decydując się na niego w ostatniej chwili, podczas przeglądania najbardziej atrakcyjnych ofert. Dzięki temu można za 100 zł dolecieć w ciągu niecałej godziny z Krakowa do Berlina. Trudno wyobrazić sobie szybsze rozwiązanie.

Podróże lotnicze mają jednak swoje wady. Do samego czasu przelotu trzeba oczywiście doliczyć czas dojazdu na i z lotniska, odprawy, kontrole bezpieczeństwa. Ponadto sam transport do portu lotniczego, a następnie do centrum potrafi być bardzo uciążliwy i czasochłonny.

Pociągiem pomiędzy miastami

Choć czas pary i elektryczności, gdy pociągi były szczytem technologii już dawno minęły, to wciąż połączenia kolejowe cieszą się wielkim zainteresowaniem pasażerów. Podróż jest komfortowa, można skorzystać z wagonu barowego, a też docieramy od razu do centrum miasta, do którego musimy się dostać. Pociągi pozwalają na sprawne przedostanie się np. między Wrocławiem a Berlinem w ciągu kilku godzin. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze modernizacji linii kolejowych, która umożliwiałaby kursowanie szybkich pociągów w dedykowanym im tempie, więc czas trwania podróży nie jest bardzo konkurencyjny.

Autobusy i busy do Niemiec

Alternatywą dla kolei stały się w ostatnim czasie połączenia autobusowe i busowe. Mają analogiczny czas przejazdu i zdecydowanie bardziej atrakcyjne ceny. Niestety komfort samej podróży jest zdecydowanie niższy, ale na krótszych dystansach wciąż nie jest na tyle uciążliwy, żeby z jego powodu rezygnować z przejazdu. Ponadto oprócz regularnych połączeń rejsowych między największymi miastami, wprowadzono również usługę busów, które po wcześniejszej rezerwacji miejsca, odbierają pasażera bezpośrednio spod wskazanego adresu i odwożą go w drugim mieście również na konkretne miejsce. To rozwiązanie bardzo praktyczne dla osób skrupulatnie liczących budżet, które zmuszone są do regularnych podróży. Oszczędzają w ten sposób zarówno czas i pieniądze.

Na własną rękę ? prywatnym transportem

Własny samochód to zdecydowanie wygoda. Pozwala na samodzielne zaplanowanie podróży oraz w razie konieczności zatrzymanie się na chwilę na obiad, odpoczynek lub by zwiedzić mijaną miejscowość. W tym przypadku niestety jednak zarówno koszty są zdecydowanie wyższe, niż gdy mówimy o komunikacji grupowej. Czas jest porównywalny, jednak nie każdy jest w stanie odbyć jako kierowca długą, międzynarodową trasę bez dłuższych postojów. W przypadku linii autobusowych kierowcy mają zawsze zmiennika.

Istnieje wiele możliwości podróżowania, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Tak naprawdę nieważna jest sama droga, ważni są ludzie, którzy z nami podróżują. Z nimi czas minie znacznie szybciej i przyjemniej.