Coraz więcej mówi się o ekologii na wielu płaszczyznach. W trosce o naszą planetę wdraża się coraz więcej rozmaitych rozwiązań, a jednym z nich są samochody elektryczne. Na naszych drogach nie ma ich zbyt wiele, co w pewnym stopniu wynika z problemów z ładowaniem ich. Tym samym ilość pojazdów zasilanych prądem elektrycznym wzrasta dość wolno. Warto zatem przyjrzeć nieco się temu zagadnieniu. Tym samym motywem przewodnim niniejszego tekstu będą stacje ładowania.

Krótka charakterystyka i zasada działania stacji ładowania

W Polsce występuje przeszło tysiąc stacji ładowania samochodów elektrycznych. Pod tym pojęciem kryją się wszelkie niezależne konstrukcje, które to są wyposażone w zakończenia dedykowane do ładowania aut elektrycznych. Takie stacje mogą być przyłączone do sieci energetycznej i tym samym czerpać energię elektryczną niezbędną do ładowania samochodów elektrycznych z elektrowni.

Zalety i wady ładowania pojazdów elektrycznych – informacje

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że zdecydowanie największą wspomnianych stacji elektrycznych jest ich stosunkowo niska wydajność. Urządzenia te z reguły ładują przy niewielkiej mocy, co przekłada się na długość ładowania. Coraz częściej można się spotkać ze stacjami, które jako źródło energii wykorzystują panele fotowoltaiczne. Jest to pena korzyść, bo zyskujemy nie tylko czystą energię, ale też nie musimy mieć zezwolenia na taką stację. Obywa się zatem bez konieczności posiadania koncesji na obrót energią.

Stacja szybkiego ładowania i wolnego ładowania ? sprawdzamy, jakie są różnice?

Nieopodal obiektów biurowych, parkingów i części naszych dróg pojawiają się rozmaite ładowarki do samochodów elektrycznych.
Warto im się nieco bliżej przyjrzeć i sklasyfikować. Można je bardzo łatwo podzielić na te o ładowaniu:

  • wolnym ? tutaj mamy do czynienia zasilaniem prądem zmiennym, którego moc nie przekracza 11 kW;
  • średnim, gdzie zasilanie waha się w granicach od 11 do 22 kW;
  • szybkim i tutaj mamy moc prądu dochodzącą do 50 kW;

Warto podkreślić również to, że planowane jest wdrożenie stacji ładowania pojazdów elektrycznych o mocy przekraczającej 100 kW. W ten sposób będzie możliwe naprawdę szybkie ładowanie akumulatorów aut.

Przyszłościowe rozwiązania, które są przyjazne środowisku

Raczej nie trzeba nikomu specjalnie tłumaczyć, że każda stacja szybkiego ładowania to przyszłość. Ich ilość i szybkość ładowania powinny wzrastać. Tym samym przełoży się to również na ilość elektrycznych pojazdów na naszych drogach. Warto zatem mieć ten fakt przy zakupie samochodu, bo już dziś korzystając z elektryka, czynimy wiele dobrego dla naszej planety. W ten sposób pozostawimy środowisko naturalne stosunkowo jak najmniej zanieczyszczone.