Kupno samochodu, szczególnie tego z salony, jest bardzo poważną decyzją, która powinna być odpowiednio przemyślana, a także przeanalizowana pod kątem naszej zdolności finansowej. Należy pamiętać, iż koszty samochodu to nie tylko cena zakupu. O czym więc należy pamiętać, kiedy kupujemy samochód?

Kupno auta nie jest sprawą skomplikowaną, ani w przypadku kiedy kupujemy nowe auto, ani wtedy kiedy jest ono z tak zwanej drugiej ręki. Należy jednak pamiętać o innych kosztach, które musimy ponieść po zakupie wymarzonego samochodu. Jedną z najważniejszych spraw, którą należy szybko załatwić, aby uniknąć problemów ze strony państwa, jest opłacenie podatku. Obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązuje każdego nabywce, jeżeli samochód, który kupił był wart więcej niż 1000 zł. W tym celu należy wejść na stronę internetową urzędu skarbowego i pobrać odpowiedni formularz, wypełnić go i zanieść w formie papierowej do odpowiedniego dla nas urzędu skarbowego. Warto pamiętać także o tym, iż wysokość podatku, który zapłacimy jest obliczana na podstawie wartości zakupionego auta i obecnie wynosi 2% tej wartości. Nie należy w tym wypadku zaniżać wartości, ponieważ przy wykryciu błędu zostanie powołany biegły, który dokona prawidłowej wyceny auta.

Następnie należy udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu miasta lub Starostwa Powiatowego, w celu przerejestrowania auta. Kiedy kupujemy samochód musimy go zarejestrować jako nasza własność. Wysokość takiej opłaty zależy od tego, gdzie wcześniej zarejestrowany był pojazd oraz od rodzaju zakupionego pojazdu.

Kolejnym krokiem jest wykupienie ubezpieczenia samochodu. Dotyczy to obowiązkowej polisy OC, a nowy właściciel zobowiązany jest posiadać ją od dnia zakupu, bez względu na to, w jaki sposób podchodził do tego obowiązkowego ubezpieczenia poprzedni właściciel. Polisę można przepisać na siebie od poprzedniego właściciela, lub też zrezygnować z obecnej i wykupić nową. To zależy od osobistych preferencji i decyzji nowego właściciela pojazdu. Należy pamiętać, iż ubezpieczenie, które zostało przepisane z poprzedniego właściciela pojazdu, nie przedłuża się na kolejny rok, tylko automatycznie wygasa i traci swoją ważność. Ten fakt jest bardzo ważny, ponieważ z przyzwyczajenia można o tym zapomnieć, a mandaty za brak posiadania aktualnego ubezpieczenia OC są bardzo wysokie. Wyłącznie do naszego wyboru należy, czy będziemy chcieli wykupić dodatkowe ubezpieczenia, czy chcemy zostać przy tych obowiązkowych i podstawowych.