Kiedy nadchodzi czas na zmianę dotychczasowego samochodu, warto zastanowić się nad kilkoma innymi aspektami, niż tylko jaki model wybrać. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, warto wybrać kupno auta używanego. Na rożnych stronach internetowych istnieje wiele ofert składanych w całym kraju, dlatego też nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tego wymarzonego w idealnym stanie i odpowiedniej dla nas cienie. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach, które należy odpowiednio skontrolować tak, aby uniknąć wszelkich problemów, jakie mogłyby wynikać z zakupu auta z tak zwanej drugiej ręki.

Najważniejszą sprawą do skontrolowania jest oczywiście stan techniczny auta. Powinniśmy być stuprocentowo pewni co do tego tak, aby już po zakupie nie okazało się, iż musimy inwestować ogromną sumę pieniędzy w jego naprawę. Bardzo ważne jest także sprawdzenie całej dokumentacji auta, ponieważ skupiając się jedynie na stanie technicznym, możemy całkowicie zapomnieć o formalnościach i kwestiach prawnych z tym związanych. Kupno samochodu jest bezpieczne tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, iż na samochodzie nie ciąży żaden kredyt, na przykład jest on postawiony pod zastaw dużego kredytu. Warto także sprawdzić, czy auto którym się interesujemy nie pochodzi z kradzieży, czy nielegalnego przemytu na przykład zza granicy. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, możemy sprawdzić samochód w bazie pojazdów.

 

Do sprawdzenia samochodu pochodzącego z Polski, warto skorzystać z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK. Do takiego sprawdzenia będziemy potrzebować numeru rejestracyjnego samochodu, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Po podaniu tych danych otrzymamy informację zwrotną o przeglądach, stanie licznika, dotychczasowych właścicielach oraz jego ewentualnej kradzieży. Kupno samochodu zza granicy wiąże się w podobnym przypadku ze skorzystaniem z dekodera VIN. Aby dokonać sprawdzenia takiego pojazdu należy przygotować się, będąc gotowym na dokonanie niskiej opłaty, a także podanie numeru pojazdu. Po tych czynnościach dostaniemy informacje o danych auta, historii jego wypadków, a także możliwych kradzieżach. Aby dowiedzieć się, czy samochód, którym jesteśmy zainteresowani, nie jest zastawem pod kredyt, musimy zwrócić się do rejestru zastawów, które prowadzone jest przez Ministerstwo Finansów.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na ubezpieczenie auta, ponieważ jeżeli dokonamy zakupy samochodu nieubezpieczonego i w porę nie wykupimy polisy, możemy liczyć się z karą nawet do 4000 zł.